חדשות

בדידות חברתית תורמת לעליה משמעותית בתחלואה במבוגרים (מתוך אתר מדסקייפ)

05/03/2020

 

מנתונים חדשים מטעם ה-National Academics of Sciences, Engineering, and Medicine עולה כי בידוד חברתי בקרב מבוגרים מהווה בעיה חמורה ברמת בריאות הציבור, התורמת לעליה במחלות לב, דיכאון ותמותה מוקדמת.

 

על-פי הדו"ח החדש, מערכת הבריאות אינה נוקטת צעדים הולמים למניעה, זיהוי והתערבות להקלה על בידוד חברתי ובדידות בקרב מבוגרים מעל גיל 50 שנים. עבור מבוגרים המרותקים לביתם, ערירים, או שאינם משתייכים לקהילה או קבוצת אמונה, מפגשים רפואיים עשויים להיות בין האינטראקציות החברתיות המעטות.

 

בידוד חברתי מוגדר בנוכחות קשרים חברתיים מוגבלים, או לא קיימים, בעוד שבדידות הינה תפיסה אובייקטיבית של בידוד חברתי או התחושה הסובייקטיבית של להיות בודדים. אנשי צוות רפואי ומערכת הבריאות צריכה לשמש כמגיב הראשון לזיהוי בדידות או בידוד חברתי.

 

לא כל המבוגרים סובלים מבדידות או בודדים, אך הם מצויים בסיכון גדול יותר לכך. הנושא מורכב עוד יותר באוכלוסיית להט"ב, בני מיעוטים ומהגרים, אשר כבר חשופים למכשולים בטיפול, הטלת סטיגמות ויחס מפלה. בידוד חברתי ובדידות עשויים גם לנבוע ישירות ממחלות כרוניות, ירידה בשמיעה או בראיה, או מגבלות בניידות. במקרים אלו, המטפלים עשויים לסייע במניעת או הפחתת בידוד חברתי ובדידות ע"י התייחסות ישירה לגורמים לבעיות הרפואיות.

 

יש עדויות לפיהן היקף ההשפעה של בידוד חברתי על תמותה מוקדמת עשוי להיות בהיקף דומה לזה של עישון, השמנה וחוסר פעילות גופנית. הדו"ח הנוכחי מספק דרכים בהן מערכת הבריאות עשויה לזהות מטופלים בסיכון לבידוד חברתי ובדידות, דרכי התערבות ומעורבות של שותפים אחרים בקהילה.

 

ההמלצה היא למטפלים להיעזר בכלים תקפים ולהעריך תקופתית את המטופלים במטרה לקבוע אם מצויים בסיכון לבידוד חברתי ובדידות ולחבר ביניהם ובין המשאבים הזמינים בקהילה. עוד קוראים הכותבים להגברת ההדרכה וההכשרה של אנשי צוות רפואי ולכלול בחומר הלימודים גם התייחסות לבידוד חברתי ובדידות.

 

עוד מומלץ להיעזר בטכנולוגיות רפואיות, לשפר את התקשורת בין אנשים, להגדיל את תקציבי המחקר וליצור מרכז משאבים ארצי ייעודי.

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני