מאמרי מערכת

'' גמדי הגריאטריה '' / מאת פרופ' ארתור ליבוביץ

17/02/2008

היה זה פרופ' ברנרד איזקס – אחד האבות המייסדים של הגריאטריה בעולם, שטבע את המונח "ענקי הגריאטריה" ובכך נתן ביטוי ציורי לכמה מן הבעיות הרפואיות שהזקנה כרוכה בהן. ועל שום מה קרא להם  "ענקים "? ענקים בגלל השפעתם "הכבדה"  על התפקוד ובגלל הקושי להתמודד איתם. להזכירכם, מדובר בארבעה מצבים:  מיגבלות ניידות, ירידה קוגניטיבית, הפרעות ביציבות  ואי נקיטה.  בזקנה אנו מתמודדים בעיקר עם התוצאות של ארבעת הענקים הללו וככל שנצליח להתגבר עליהם תהיה לכולנו זקנה נוחה יותר (יש המשתמשים במונח "הזדקנות מוצלחת").

תחושתנו כי אומנם בענקים מדובר נובעת גם מן העובדה שקשה להתמודד איתם ושהם פוגעים ברבים,  בדומה לאותם איתני טבע.

ההישגים  בהתמודדות עם הענקים הנ"ל  כמו  הליכון ,טיטולים , PEG  או מגיני הירכיים – צנועים ככל שיהיו (והמכונים לעתים גם (Low Tech Care משפרים את מצבם של רבים ותורמים לאיכות קיומם. מלאכה רבה מושקעת במחקר ובפיתוח ומדי שנה יש התקדמות זעירה ותקווה גדולה לעתיד.

אך הנה, ככל שגדל מספר הקשישים נוכחנו  כי לא רק ענקים מכים בהם. יש גם גמדים – כן "גמדי הגריאטריה". אני קורא כך לתופעות שמעכירות את מציאות החיים של הקשישים. אלו הם האלימות והעוני שפשטו במקומותינו וכבר אי אפשר להתעלם מהם, כי הם זועקים מכל כלי התקשורת. יום יום וכמה פעמים ביום .

 

אנו שומעים על תקיפה של קשישים ועל שוד של קשישים ועל כאלו שאינם מסוגלים לקנות תרופות, או  מזון בגלל חסרון כיס.

אין מדובר בתופעות טבע הקשורות להזדקנות הגוף - להם קראנו "ענקים". מדובר בתופעות חברתיות שליליות שצריך לרסן ולצמצם מאוד ואף למנוע - ובידינו הדבר. 

ההתמודדות עם האלימות נגד הקשישים ועם העוני ותוצאותיהם העגומות אפשרית וחייבת להיעשות בכל המישורים – מן המניעה ועד לטיפול בתוצאות. אין אלו "ענקי הגריאטריה"   ושלא כמו " הענקים"  הם לא נגזרו מן הטבע.

בואו אם כן ונגדיר את שני "גמדי הגריאטריה": האלימות נגד קשישים והעוני בזקנה ונכריז עליהם מלחמת חורמה. יש להשקיע מאמץ מיידי "בעזרה ראשונה"  הנדרשת כבר היום בהתמודדות עם כל אחד מן הפגעים הללו. אך לא פחות מכך יש להיערך כך שבעוד חמש או עשר שנים יהיה צמצום משמעותי באלימות ובעוני. אחת הדרכים היא הסברה לקשישים של מחר כי עליהם ליטול אחריות בהבטחת עתידם וסביבת חייהם. זאת על ידי תכנון פיננסי הולם ( מעולם לא היו כל כך הרבה תכניות פנסיה וביטוחים זמינים ), אימוץ גישה אסרטיבית וטיפוח העזרה  ההדדית. כל אחד מאיתנו חייב לעשות כבר היום לבריאותו ולהבטחת מצבו הכספי בזקנה.   יש לצאת בקריאה לבני ארבעים וחמישים :  - טלו אחריות  , "הכינו עצמכם לחורף " – שום גמדים לא יבואו  לעשות זאת במקומכם.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני