מאמרי מערכת

על אחריות ,זקנה ומדינה/מאת פרופ' ארתור ליבוביץ, עורך מדור גריאטריה

06/10/2008

לאחרונה,  התראיין ברדיו סופר ידוע, אדם בן 78 ,שקבל על כך שהמדינה מזניחה את הקשישים , וסיפר בגלוי על מצוקתו הכספית.דבריו נתקבלו באהדה עיי המראיין ומצאו כנראה הד רב בליבם של המאזינים. בין השורות, סיפר האיש כי אין לו פנסיה משום שעבד באופן לא מסודר  ולא דאג לכך בשנים עברו.

המשדר הזה מצטרף לדיווחים נוספים בתקשורת על מצוקות הקשישים. אנו שומעים על מחסור בכסף לתרופות, למזון, לטיפול שניים ולחימום הדירה בחורף. וכל המבטים מופנים אל המדינה , והמדינה שבעת טענות המופנות אליה מכל עבר ובכל עניין, סופגת ביקורת ומנסה להסביר את מעשיה.

ובכן , יש עוד מה לעשות לטובת הקשישים בישראל אך צריך להדגיש כי בארץ בה תוחלת החיים היא מן הגבוהות בעולם ( 82 שנים לנשים ו78 שנים לגברים ) , קשה לומר כי  הם  אינם מקבלים את אשר  מדינה מתוקנת מסוגלת לתת.

האם זה מספיק ?   לא תמיד מספיק ולא לכולם.

אבל, אם המענה ל "לא תמיד מספיק  ולא לכולם " הוא להגביר את קריאת מקהלת הטענות הציבוריות לעבר המדינה, הרי זו גישה שטחית שמחטיאה את המטרה.

האיש שהזכרנו בתחילת הכתבה הודה כי אין לו  גמלה מסודרת  והוא נאלץ  עדיין לעבוד ( לכתוב ) לפרנסתו . ואמנם איש לא צריך להגיע למצב כזה בין אם הוא סופר ,פקיד או פועל. גמלה היא דבר שכל אחד חייב לדאוג שתהיה לו . יתר על כן  רצוי מאד לדאוג גם להשלמת הכנסה שתעמוד לצד הגמלה  בבוא  החורף.   והחורף הוא עת הפרישה מן העבודה ויש לזכור כי מצד אחד הוא יכול להקדים את הזקנה ומאידך הזקנה עצמה ארוכה בימינו יותר משהייתה אי פעם בעבר.

 

בשנים עברו היו רוב הקשישים עולים שחיו את רוב שנות השתכרותם בחו"ל ולרבים נשבר מטה הזכויות הסוציאליות ( אם היו כאלה בארץ המוצא ). לעומת זאת , כיום , יש לצפות כי זקנים אשר  חיו ועבדו בישראל בשלושים השנים האחרונות , יגיעו לפרישה עם פנסיה  . לכך מתווספת הגמלה של הבטוח הלאומי אך כפי שציינתי קודם " זה לא תמיד מספיק ולא מספיק לכולם"  

כאן המקום להדגיש את האחריות האישית של כל אחד מאיתנו – לדאוג לחוסן כספי לימי הפרישה.

ארבעה הם  אבות הנזיקין של הזקנה: החולי , הנכות,העוני והבדידות .לכל אדם מאז שעמד על דעתו  יש שנים רבות להתכונן. בימינו ,לא רק שתוחלת החיים התארכה אלא גם הידע שלנו על  הקשיים והאתגרים שיעמדו בפנינו ועל הדרכים להתמודד גדל אף הוא. מעולם לא היה הצורך  בנטילת אחריות אישית כה גדול והשיח הציבורי על כך כה קטן. אחריות אישית נדרשת בשמירה על אורח חיים בריא,בעיסוק  בפעילות גופנית ,במעורבות חברתית וכמובן  בדאגה  לחסכון לעת זקנה. אלו הדברים שהוכח כי תורמים ל"הזדקנות מוצלחת" מושג המציין בין היתר בריאות ,תפקוד ורווחה מיטביים בגיל הגבוה.

יעשה זאת כל אחד לפי יכולתו ולמען קידום העשייה הזו  יש לנהל הסברה מתאימה.

ואילו המדינה חייבת, בין תפקידיה הרבים, לדאוג גם לשמירת החסכונות של קשישיה והמתרחש בימים אלו מבליט זאת ביתר שאת.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני