חדשות

אפשרויות לא-ניתוחיות לטיפול באי-נקיטת שתן (Ann Intern Med)

17/09/2014

 

תרגילים לחיזוק רצפת האגן (תרגילי Kegel), אימון שלפוחית השתן וירידה במשקל ופעילות גופנית מהווים אפשרות לא-ניתוחית יעילה לטיפול בנשים עם אי-נקיטת שתן, כך לפי הנחיות חדשות מטעם ה-ACP (American College of Physicians). ההמלצות החדשות, פורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

לדברי המומחים, אי-נקיטת שתן היא בעיה נפוצה שאינה מדווחת ואינה מאובחנת דיו. על רופאים לנקוט בגישה פעילה ולשאול שאלות ספציפיות אודות מועד הופעת התסמינים, אופי התסמינים ותדירות אי-נקיטת שתן. לפי ההערכות, כמחצית מהנשים עם אי-נקיטת שתן אינן מדווחות על הבעיה לרופאים המטפלים בהן.

 

שיעורי ההימצאות של אי-נקיטת שתן עומדים על כ-25% בנשים בגילאי 14-21 שנים, 44-57% בנשים בגילאי 40-60 שנים ו-75% בקרב נשים בגילאי 75 שנים ומעלה. בשנת 2004, עלויות הטיפול באי-נקיטת שתן בארצות הברית עמדו על כ-19.5 מיליארד דולרים ואי-נקיטת שתן הייתה אחראית לכ-6% מהאשפוזים למוסדות סיעודיים של נשים מבוגרות, עם עלויות בהיקף של כ-3 מיליארד דולרים.

 

גורמי סיכון לאי-נקיטת שתן כוללים היריון, חבלה לרצפת האגן לאחר לידה נרתיקית, מנופאוזה, כריתת רחם, השמנת-יתר, זיהומים בדרכי השתן, ליקוי קוגניטיבי ו/או תפקודי, שיעול כרוני ועצירות.

 

המומחים ערכו חיפוש בספרות הרפואית אחר מאמרים שפורסמו בין השנים 1990 עד דצמבר 2013, לזיהוי מאמרים בשפה האנגלית בנוגע לטיפול לא-ניתוחי באי-נקיטת שתן בנשים.

 

להלן ההמלצות הספציפיות:

·         בנשים עם אי-נקיטת שתן במאמץ הטיפול המומלץ כקו-ראשון הוא תרגילי שרירי רצפת האגן ותרגילי קגל, הכוללים הרפיה וכיווץ השרירים האחראיים לבקרת זרימת שתן.

·         בנשים עם אי-נקיטת שתן עקב דחיפות מומלצים תרגילים לאימון השלפוחית.

·         בנשים עם אי-נקיטת שתן מעורבת מומלצים תרגילים לחיזוק רצפת האגן עם אימון שלפוחית השתן, כולל טיפול התנהגותי עם מתן שתן בזמנים סדירים והגדלה הדרגתית של מרווחי הזמן בין מתן שתן.

·         בנשים עם אי-נקיטת שתן במאמץ אין מקום לטיפול תרופתי סיסטמי.

·         בנשים עם אי-נקיטת שתן עקב דחיפות ללא שיפור עם תרגילי שלפוחית השתן מומלץ טיפול תרופתי, עם תכשירים ספציפיים מבחינת סבילות, פרופיל אירועים חריגים, קלות שימוש ועלויות.

·         בנשים שמנות עם אי-נקיטת שתן מומלץ להקפיד על ירידה במשקל ופעילות גופנית.

 

Ann Intern Med. 2014;161:429-440

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני