מאמרי מערכת

ניתוח ארטרוסקופי לפגיעה במניסקוס שקול לטיפול שמרני/מאת ד''ר אבי פנסקי, עורך אורתופדיה

23/07/2017

המאמר הבא פורסם בירחון של האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה. במסגרת מדור הנקרא POEMs ( Patient Oriented Evidence that Matters).

סוגייה קלינית: האם ארטרוסקופיה עדיפה על טיפול שמרני במטופלים הלוקים בקרע במניסקוס?

שורה תחתונה: על פי מסד הנתונים הקיים, למרות הטייה ברורה לכיוון התערבות כירורגית, לא ניתן להצביע על עדיפות של טיפול ארטרוסקופי על פני טיפול שמרני בקרעים במניסקוס.

תקציר המאמר: במאמר המקורי נסקרו מחקרים באנגלית, המתייחסים לסוגיה הנ"ל. נכללו 9 מאמרים אקראיים מבוקרים ו 8 מאמרי סקירה. המחקרים הקליניים כללו 68 עד 351 מטופלים, והסקירות 98 עד 1374 מטופלים. הבעיה העיקרית במחקרים הקליניים היתה ידיעתו של המטופל והמעריך איזה טיפול קיבל כל נחקר. רק בשני מאמרים נעשתה השוואה בין ארטרוסקופיה לניתוח סרק (Sham surgery). במחקרים אחרים נעשתה השוואה בין ארטקוסקופיה לפיזיותירפיה, הזרקות סטירואידים, ועוד פעולות. גם מבחני התוצאה לא היו אחידים ונעו בין סולמות כאב ותפקוד, קרעים חוזרים, ממצאים בצילומים ועוד.

בסקירות הספרות לא נמצא שיפור קליני משמעותי לאחר ארטרוסקופיות בהן בוצעה הטרייה של קרע דגנרטיבי במניסקוס, במטופלים המתלוננים על כאבי בברכיים. רק במחקר קליני אחד נמצא רווח גבולי לארטרוסקופיה, במטופלים שלקו בתסמינים מכניים, בשל קרע במניסקוס ושבהם טיפול שמרני לא צלח.

המסקנה: על סמך המחקרים הקיימים ארטרוסקופיה לפגיעה במניסקוס אינה יעילה. 

המחבר מסכם באומרו, כי מסקנות המאמר שפורסם בעיתון Am. J Sports Med, היו אמנם שיש צורך במחקרים קליניים נוספים, אך מבחינתו, אין צורך בהוכחה נוספת, ההוכחה קיימת וברורה.

Barry HC. Arthroscopic Meniscal Surgery Is Equivalent to Nonoperative Management. Am Fam Physician. 2017 Jul 1;96(1):55.

 הערות העורך:

המחקר עליו מסתמך המחבר פורסם ב Am J Sports Med. 2017 Mar;45(4):965-973. שמו של המאמר The Urgent Need for Evidence in Arthroscopic Meniscal Surgery.

כבר בשם טמונה הטייה. יש צורך בהוכחה, כי ברור שאכן יש ערך, אך הוא טרם הוכח. פרופסור ברי, המחבר של המאמר בירחון האיגוד האמריקאי של רפואת המשפחה, רואה זאת אחרת. הוא אינו מנתח, ואינו מוטה לכיוון הכירורגי (ואולי מוטה דווקא לכיוון השמרני). הוא משוכנע כי ארטרוסקופיה אינה עדיפה על טיפול שמרני. מהפך רבותי. חישבו רק כמה ניתוחים כאלו מבוצעים בפציעות הכל כך שכיחות מסוג קרעים במניסקוס. האמנם כולם מיותרים ובלתי הכרחיים?

ושאלה עקרונית אחרת: האם הממצא, כי אין די מאמרים או לא בוצעו מחקרים, התומכים או מוכיחים השערה או תפיסה מסויימת, פירושו שההשערה אינה נכונה?

ומהו מספר המפתח? כמה מחקרים יש לבצע כדי להשתכנע כי הפעולה אינה יעילה?

והאם הקריאה של הפרופסור לחברות הביטוח להפסיק לממן את הוצאות הארטרוסקופיה להטרייה של המניסקוס ראויה??

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני