חדשות

נתונים מוקדמים מעידים על תוצאות מבטיחות לטיפול ב-PML (מתוך N Engl J Med)

16/04/2019

 

גישה אפשרית לטיפול ב-PML (Progressive Multifocal Leukoencephalopathy) – מחלה נדירה על-רקע זיהום נגיפי של מוח במדוכאי חיסון, לה אין טיפול תרופתי מומלץ ולעיתים קרובות פטאלית,– הדגימה תוצאות ראשוניות מבטיחות. שלושה דיווחים שונים מתארים את השיפור בתסמינים ובממצאים ההדמייתיים של PML בעקבות מתן טיפול אימונותרפי ב-Pembrolizumab (קיטרודה) או Nivolumab (אופדיבו).

 

בדו"ח הראשון תיארו הכותבים תוצאות טיפול ב-Pembrolizumab בשמונה חולים. הטיפול ניתן במינונים של 2 מ"ג/ק"ג כל 4-6 שבועות. כל חולה קיבל לפחות מנה אחת, אך לא יותר משלוש מנות טיפול.

 

בכל שמונת החולים תועדה ירידה בביטוי PD-1 בלימפוציטים בדם היקפי ובנוזל השדרה. בחמישה חולים תועד שיפור או התייצבות PML, בליווי ירידה בנגיף JC Virus (הגורם ל-PML) בנוזל השדרה ולעליה בספירת תאי CD4 ו-CD48 כנגד הנגיף.

 

בשלושת החולים האחרים לא תועדו שינויים משמעותיים בעומס הנגיפי או בהיקף התגובה החיסונית התאית כנגד הנגיף ולא תועד שיפור קליני.

 

בשני הדיווחים האחרים, תואר השימוש ב-Pembrolizumab ו-Nivolumab בחולה עם PML.

 

במקרה אחד, חולה עם PML על-רקע לימפומה של תאי B טופל בחמישה עירויים של Pembrolizumab במינון 2 מ"ג/ק"ג כל שבועיים, לאורך עשרה שבועות. לאחר התחלת הטיפול, החולה שהיה אילם קודם לכן שב לדבר, תועדה ירידה בגודל ומספר נגעי PML ולא ניתן היה עוד לזהות את נגיף JC בנוזל השדרה. החולה נותר יציב במהלך תקופת הטיפול.

 

במקרה השני, חולה עם תסמינים נוירולוגיים חמורים של PML וביטוי PD-1 בולט על תאי T טופל ב-Nivolumab (240 מ"ג כל שבועיים), אשר הוביל לירידה בעומס נגיף JC Virus בדם ובנוזל השדרה. עוד תועדה האדרה של גדוליניום של נגעי MRI, המעידה על שיקום חיסוני. לאחר שמונה

 שבועות של טיפול, התסמינים התייצבו או השתפרו.

 

החוקרים כותבים כי דרוש מחקר אקראי בכדי לקבוע אם טיפול במעכבי בקרה חיסונית אכן עשוי להיות יעיל במקרים של PML.

 

N Engl J Med. Published online April 10, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני