חדשות

האם Azathioprine עלול להוביל לעליה בסיכון לממאירויות עוריות? (The British Journal of Dermatology)

18/05/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Dermatology כותבים מומחים כי בעוד ש-Azathioprine (אימוראן) הינו טיפול נפוץ לדיכוי חיסוני, העשוי להיות יעיל מאוד גם כאשר ניתן כטיפול יחיד כנגד מחלות רבות. עם זאת, לתרופה זו עשויות להיות תכונות המעודדות התפתחות מוטאציות בעקבות חשיפה לאור שמש ועל רופאים להיות מודעים לכך שהטיפול עלול להיות מלווה בסיכון מוגבר לממאירות עורית ולשקול דרכי הדרכה ומעקב להפחתת הסיכון הנ"ל.

 

המומחים מסבירים כי למרות שמוטאציות תורשתיות בתסמונות המעלות את הסיכון לקרצינומה עורית של תאי קשקש מוכרות היטב במקרים של Xeroderma Pigmentosum, Epidermodysplasia Verrucformis ו-Ferguson Smith Disease, לקרצינומה עורית של תאי קשקש נטל מוטאציות גבוה מאוד.  משפחת גני NOTCH משחקת תפקיד מרכזי בהתמיינות אפידרמאלית ומואטציות אובדן תפקוד בגני NOTCH1 ו-NOTCH2 זוהו בהתפתחות מוקדמת של קרצינומה של תאי קשקש.

 

מחקרים מצאו קשר מובהק מאוד בין חשיפה ל- Azathioprine ובין דפוס חדש של 32 מוטאציות. Azathioprine משמש באופן נרחב לדיכוי חיסוני ובעל פרופיל רעילות ידוע. למרות שלא מדובר עוד בטיפול קו-ראשון לאחר השתלת איברים, Azathioprine הינו טיפול יעיל מאוד, גם כאשר ניתן לבדו למחלות רבות.

 

ל- Azathioprine תכונות פרו-קרצינוגניות, הן בקרב מושתלי איברים והן בקרב חולים עם מחלות דלקתיות אחרות בתיווך מערכת החיסון, בפרט מחלת מעי דלקתית. עדויות חדשות לחותמת מוטאציות ספציפית של Azathioprine במקרים של קרצינומה עורית של תאי קשקש מעידות על הסיכון להתפתחות מוטאציות בעקבות טיפול בתרופה זו וחשיפה לאור שמש.

 

המומחים טוענים כי חשוב להקפיד על מעקב עורי אחר חולים תחת טיפול ב- Azathioprine, עם אבחנה וטיפול מוקדמים. חשוב לייעץ למטופלים אודות גורמי סיכון לסרטן העור וחשיבות הגנה מפני השמש ובדיקות עור עצמיות. במידה ומתפתחים נגעים ממאירים/טרום-ממאירים עוריים, יש לדון באפשרות הפסקת הטיפול ב- Azathioprine, במידת האפשר, במסגרת צוות טיפול רב-מקצועי.

 

המומחים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לשפר את הגישות להפחתת הסיכון הכרוך בטיפול ב-Azathioprine.

 

The British Journal of Dermatology. 2019;180(5):961-963

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני