חדשות

הנחיות מעודכנות מטעם ה-ACG בנושא בדיקות כבד (Am J Gastroenterol)

18/01/2017

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

איגוד ה-ACG (American College of Gastroenterology) פרסם הנחיות עדכניות אודות בדיקות תפקודי כבד. ההמלצות העדכניות כוללות לראשונה טווחים ספציפיים של רמות תקינות של ALT וכוללות אלגוריתם להערכת רמות חריגות של ALT, AST, פוספטזה בסיסית ובילירובין.

 

לפיתוח ההנחיות, החוקרים השלימו סקירת ספרות רשמית ובחנו הנחיות קודמות מטעם האיגוד. במקרים בהם לא היו עדויות מדעיות ברורות, הם ביססו את ההמלצות על דעות מומחים.

 

אחד השינויים המג'וריים כולל הגדרת רמות ALT תקינות. הנחיות קודמות היו מבוססות על הטווח העליון של הנורמה, העשוי להשתנות בין מרכזים ולנוע בין 30-40 יחידות בינלאומיות לליטר בחלק מבתי החולים ועד 70 או 80 יחידות לליטר באחרים. ההנחיות החדשות קובעות כי רמות ALT תקינות נעות בטווח 19-25 יחידות לליטר בנשים ו-29-33 יחידות לליטר בגברים.

 

מחקרים רבים מצאו כי במידה ורמות ALT מוגברות באופן לא-חשוד, הסיכון לתמותה על-רקע מחלת כבד גבוה יותר משמעותית. רמות ALT מוגברות עשויות לסייע בזיהוי חולים עם מחלת כבד כרונית, דוגמת מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, כמו גם זיהום כרוני בנגיף HCV ו-HBV, וישנם טיפולים אחרים העשויים להביא לשיפור בריאות הכבד בחולים מסוימים עם מחלות כבד אחרות.

 

ההנחיות כוללות אלגוריתמים לרמות AST ו-ALT מוגברות, המספקים גישה הדרגתית להערכה לפי סיווג הרמות המוגברות כגבוליות, קלות, מתונות, חמורות, או מאסיביות. עוד נכללות המלצות ספציפיות למקרים בהם נדרשת הערכה מיידית עקב רמות מוגברות משמעותית.

 

אלגוריתמים להערכת הפרעות ברמות פוספטזה בסיסית ובילירובין נכללים גם כן בהנחיות, אם כי אלו לא השתנו רבות עם הזמן.

 

ההנחיות כוללות גם שאלות חשובות באנמנזה וממצאים חשובים בבדיקה גופנית, כמו גם המלצות לבדיקות מעבדה והדמיה ומצבים בהם יש לשקול ביופסית כבד.

 

המלצות אחרות כוללות בדיקות אבחנה למחלות כבד ספציפיות, כולל HAV, HBV ו-HCV; מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול, מחלת כבד אלכוהולית, מחלת כבד אוטואימונית, מחלות מטבוליות וגנטיות ונזק כבדי על-רקע תרופות ותכשירים הנמכרים ללא מרשם רופא.

 

Am J Gastroenterol. Published online December 20, 2016.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני