חדשות

טיפול ב-Remdesivir מפחית סיכון לאשפוזים עקב COVID-19 בחולים בסיכון גבוה לסיבוכי המחלה (מתוך כנס ה-IDWeek)

03/10/2021

 

שלושה ימי טיפול תוך-ורידי ב- Remdesivir(וקלורי) הינה גישה בטוחה ונסבלת היטב להפחתת הסיכון לאשפוזים על-רקע COVID-19 בחולים בסיכון גבוה עם הזיהום הנגיפי, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-IDWeek.

 

החוקרים מסבירים כי קיים צורך דחוף בטיפולים אנטי-ויראליים לחולים עם COVID-19 בסיכון מוגבר לאשפוז וסיבוכים אחרים. הם מציינים כי אין טיפולים המאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול בחולים לא-מאושפזים עם COVID-19 ו- Remdesivir הינו הטיפול היחיד המאושר ע"י הסוכנות לטיפול בחולים מאושפזים, אך עדיין לא זמין לשימוש אמבולטורי.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי משתתפים ביחס 1:1 לקבלת טיפול תוך-ורידי ב- Remdesivir לאורך שלושה ימים – 200 מ"ג ביום הראשון ו-100 מ"ג ביום השני והשלישי – או פלסבו. התוצאים העיקריים כללו משלב אשפוזים עקב COVID-19 או תמותה מכל-סיבה לאחר 27 ימים ואת שיעור המשתתפים אירועים חריגים על-רקע הטיפול התרופתי.

 

מחברת Gilead נמסר לפני הכנס כי גיוס החולם למחקר הסתיים בחודש אפריל אך איסוף הנתונים אודות המשתתפים שגויסו למחקר נמשך. בסיכומו של דבר, 562 משתתפים החלו בטיפול שהוקצה להם, כאשר 279 קיבלו טיפול ב- Remdesivir ו-283 קיבלו פלסבו.

 

מהנתונים עלה כי הטיפול ב- Remdesivir הפחית משמעותית את שיעור האשפוזים עקב COVID-19 ואת שיעורי התמותה מכל-סיבה על-רקע הזיהום הנגיפי לאחר 28 ימים (יחס סיכון של 0.13, רווח בר-סמך 95% של 0.03-0.59), בהשוואה לפלסבו. עוד מדווחים החוקרים כי בקרב משתתפים שטופלו ב- Remdesivir תועד סיכון נמוך יותר משמעותית לביקור רפואי על-רקע COVID-19 או תמותה מכל-סיבה לאורך 28 ימים, בהשוואה לפלסבו (יחס סיכון של 0.19, רווח בר-סמך 95% של 0.07-0.56).

 

בנוסף, שיעור החולים שפיתחו אירוע חריג היה דומה בין הקבוצות, כאשר האירועים המדווחים הנפוצים בזרוע הטיפול ב- Remdesivir כללו בחילות (11%), כאבי ראש (6%) ושלשול (4%).

 

האיגוד למחלות זיהומיות של אמריקה מציע להשתמש ב- Remdesivir בחלק מהחולים המאושפזים עם COVID-19, אך לא באחרים, זאת על-בסיס מחקר אקראי שמצא כי הטיפול מקצר את זמן ההחלמה, אך הטיפול אינו מומלץ בחולים שאינם מאושפזים. ארגון הבריאות העולמי ממליץ כנגד מתן Remdesivir לחולים מאושפזים, בטענה כי הטיפול לא הדגים תועלת.

 

ממצאי המחקר הנוכחי תומכים במתן מוקדם של Remdesivir במהלך הזיהום הנגיפי בחולים בסיכון גבוה, אשר אינם מאושפזים.

 

מתוך כנס ה-IDWeek

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני