חדשות

נתוני עולם-אמיתי מעידים על דפוסי השימוש בקנאביס בקרב חולים עם מחלת מעי דלקתית (מתוך כנס ה-ACG)

13/11/2021

 

חוקרים מארצות הברית בחנו את נתוני עולם-אמיתי במטרה לקבוע אם דפוסי שימוש בקנאביס רפואי בחולים עם מחלת מעי דלקתית והציגו את הממצאים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-ACG.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע על שכיחות גבוהה של שימוש בקנאביס בקרב חולים עם מחלת מעי דלקתית וכי חולים רבים מדווחים על שיפור בתסמיני מחלת המעי הדלקתית, כולל הקלה בכאב. עם זאת, דפוסי השימוש בקנאביס, כולל מינון ואופן מתן, לא תוארו בעבר באוכלוסיית חולים זו. כעת מספקים החוקרים נתוני עולם-אמיתי אודות חולים עם מחלת מעי דלקתית שקיבלו קנאביס רפואי.

 

החוקרים השלימו סקירה רטרוספקטיבית של הרשומות הרפואיות ובחנו את הנתונים אודות 592 חולים עם מחלת מעי דלקתית (47.3% נשים; גל ממוצע של 43.3 שנים), אשר קיבלו מרשם לטיפול בקנאביס רפואי בין ינואר 2016 ועד מרץ 2020.

 

מהנתונים עולה כי חלה עליה בחשיפה הכוללת לקנבינואידים מהביקור הראשון ועד לביקור האחרון בכלל החולים, כולל עליה בחשיפה ל-THC מ-9.2 מ"ג ביום ל-19.5 מ"ג ביום ועליה בחשיפה ל-CBD מ-7.4 מ"ג ל-9.3 מ"ג ביום, ביחד עם ירידה משמעותית בשימוש במשככי כאבים. איוד וטינקטורה היו הדרכים הנפוצות ביותר לשימוש בקנאביס.

 

המינונים היומיים של קנבינואידים היו נמוכים יותר מאלו עליהם דווח במחקרים אקראיים קודמים בחולים עם מחלת מעי דלקתית, אם כי נרשמה עליה במינון היומי לאורך תקופת המחקר.

 

החוקרים זיהו עוד הבדלים מגדריים בשימוש בקנאביס. נשים היו מבוגרות יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של אבחנת ממאירות וכאב כרוני, שכיחות גבוהה יותר של שימוש במשככי כאבים בביקור הראשון, לצד שימוש מופחת בקנבינואידים ועליה גדולה יותר במינון קנבינואידים שניתן מהביקור הראשון לאחרון, בהשוואה לגברים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את ההשפעה של סוג קנאביס, אופן מתן וכן מינון קנאביס על היעילות הקלינית, אירועים חריגים, מצב נפשי ואיכות חיים.

 

מתוך כנס ה-ACG

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני