חדשות

עירוי יחיד של קטמין מקל במהירות על מחשבות אובדניות (J Clin Psychiatry)

14/11/2021

 

עירוי יחיד של קטמין הוביל לשיפור מהיר במחשבות אובדניות, כאשר לתרופה על חשיבה אובדנית שאינה תלויה בהשפעה של התרופה על דיכאון חמור, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קטמין עשוי להפחית במהירות תסמיני דיכאון ומחשבות אובדניות בחלק מהחולים הסובלים מדיכאון. ההשפעות של קטמין על תפקוד נוירו-קוגניטיבי בחולים אלו עם מחשבות אובדניות משמעותיות אינן ידועות היטב.

 

במחקר הנוכחי נכללו 78 חולים עם מחשבות אובדניות משמעותיות, אשר השלימו בדיקות נוירו-פסיכולוגיות לפני ויממה לאחר טיפול כפל-סמיות בקטמין תוך-ורידי (39 חולים) או Midazolam (39 חולים). לתת-קבוצה של חולים שטופלו ב-Midazolam בהם לא תועדה הפוגה במחשבות אובדניות לאחר עירו ראשוני ניתן קטמין באופן פתוח בנוסף לבדיקה נוירו-קוגניטיבית יממה לאחר הטיפול.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה השינוי בתוצאות מבחן נוירו-קוגניטיבי.

 

מהנתונים עולה כי מתן קטמין הוביל לשיפור מהיר בחשיבה אובדנית ומצב רוח, בהשוואה ל-Midazolam, כפי שדווח בעבר. בהשוואה ל-Midazolam, הטיפול בקטמין גם לווה בשיפור ספציפי בזמני תגובה והפרעה לעיבוד/בקרה קוגניטיבית, מדד אשר נקשר עם ניסיון אובדני קודם בחולים עם דיכאון.

 

בקרב מטופלים ב-Midazolam בהם לא תועדה הפוגה במחשבות אובדניות, טיפול בקטמין לווה בשיפור זמני תגובה והפרעה לעיבוד/בקרה קוגניטיבית. עם זאת, לא תועדה קורלציה בין שיפור נוירו-קוגניטיבי ובין שינוים בדיכאון, מחשבות אובדניות, או מצב רוח כללי.

 

בסיכומו של דבר, הטיפול בקטמין השפיע לטובה על תפקוד נוירו-קוגניטיבי יממה לאחר הטיפול, עם שיפור בלפחות מדד אחד שנקשר עם התנהגות אובדנית על-רקע דיכאון. מהתוצאות עלו השפעות בלתי-תלויות של קטמין בחולים עם דיכאון ובסיכון להתנהגות אובדנית.

 

J Clin Psychiatry. Published online November 2, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני