חדשות

תכונת ומחלת תאי חרמש (sickle cell) מעלות סיכון ללידה שקטה (JAMA Network Open)

04/12/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

תכונת תאי חרמש (SCT) ומחלת תאי חרמש (SCD) היו קשורות באופן מובהק לסיכון מוגבר ללידה שקטה, בהתבסס על מחקר שפורסם ב- JAMA Network Openובדק נתונים של יותר מ-50,000 נשים. SCT, המוגדרת כאלל אחד לא תקין של הגן להמוגלובין, אינה נחשבת לפתולוגיה מכיוון שנשאים רבים הם א-סימפטומטיים, ולפיכך קיימת סבירות נמוכה יותר לסיבוכים פוטנציאליים. עם זאת, ייתכן שאנשים עם SCT יחוו תהליך התחרמשות (sickeling) של תאי דם אדומים תחת היפוקסיה חמורה, התייבשות והיפרתרמיה. מצב זה עלול להוביל לסיבוכים רפואיים חמורים עבור נשאי SCT, כולל אובדן עובר, אוטם בטחול, מוות פתאומי הקשור לפעילות גופנית ועוד.

החוקרים סקרו נתונים מ-63,334 לידות ב-50,560 נשים בין 2010 ל-2017, בארבעה מרכזים רפואיים. בסך הכל, השכיחות של לידות מת בנשים עם SCT הייתה 1.1%, בהשוואה ל-0.8% באוכלוסיית המחקר הכללית, והייתה קשורה באופן מובהק לסיכון מוגבר ללידות מת. יחס הסיכויים היה 8.94 לסיכון ללידות מת בנשים עם SCT, בהשוואה לנשים ללא SCT (P =.045), אם כי הסיכון היה גדול יותר בקרב נשים עם SCD, בהשוואה לאלו ללא SCD (יחס סיכויים 26.4).  

התוצאות תומכות בכמה ממצאים ממחקרים קודמים על הסיבוכים הפוטנציאליים של חולות SCT בהריון. אוכלוסיית המחקר הגדולה מדגישה את הצורך לזהות את מצב ה-SCT של נשים במהלך טיפול מיילדותי, ולספק גם הדרכת הריון לחולות SCT ותמיכה מערכתית של טיפול מקיף בחולות. באשר להשלכות הקליניות, "ידוע היטב שלנשים עם SCT יש סיכון מוגבר לזיהומים בדרכי השתן בהריון", אמר מחבר המחקר. "נשים עם SCT צריכות לעבור תרבית שתן בביקורן לפני הלידה הראשון ובכל שליש. בשלב זה, מחקרים שמעריכים את הסיכון ללידת מת בנשים עם SCT הניבו תוצאות סותרות, וההסכמה הנוכחית היא שנשים עם SCT אינן בסיכון מוגבר. לשם השוואה, נשים עם SCD נמצאות בסיכון מוגבר ללידת מת ותוצאות הריון שליליות. יש לעקוב מקרוב אחר נשים עם SCD במהלך ההיריון ולבצע מעקב עוברי בשבוע 32, אם לא מוקדם יותר, כדי להפחית את הסיכון ללידה מת".

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני