חדשות

האם ממתיקים מלאכותיים דווקא מסייעים לשמירה על המשקל?

13/02/2008

מחקר קטן מצא כי בניגוד לציפיות, החלפת סוכר במשקאות דיאטטיים ומוצרי מזון אחרים בממתיקים דלי-קלוריות או ללא-קלוריות, עשויה למעשה להקשות על השמירה על המשקל.

 

במסגרת המחקר, חולדות שקיבלו מזון רגיל ויוגורט ממותק עם סכרין ללא-קלוריות צרכו יותר קלוריות ועלו יותר במשקל בהשוואה לחולדות שקיבלו מזון רגיל ויוגורט עם סוכר.

 

החוקרים משערים כי במשך הזמן, ממתיקים דלי-קלוריות דוגמת סכרין, אספרטם וסוכרלוז מפריעים ליכולת הגוף להעריך נכונה את הצריכה הקלורית, דבר שיוביל לאכילת-יתר.

 

במידה וזה המקרה בחולדות, אין מקום להאמין כי הדבר שונה בבני אדם. ייתכן שצריכת מוצרים אלו מפקיע ביותר ממנגנון אחד החשוב לשמירה על המשקל.

 

החוקרים מוסיפים כי ממצאים אלו עשויים להסביר את העליה הדרמטית בשיעורי השמנת-יתר באותו זמן בו חלה עליה במכירת משקאות דיאטטיים ומוצרי מזון אחרים המכילים ממתיקים דלי-קלוריות.

 

דובר מטעם התעשייה העלה ביקורת רבה כנגד המחקר, וציין כי המחקר כלל רק 27 חולדות. לדבריו, מחקרים מסוג זה אינם תורמים לצרכנים מאחר שמפשטים ביתר את הסיבות להשמנת-יתר. הוא מסכים כי חלה עליה בצריכת ממתיקים דלי-קלוריות באותו זמן בו חלה עליה בשיעורי השמנת-יתר, אך חלה גם עליה בשימוש בטלפונים סלולאריים ואיש לא טען שיש קשר סיבתי בין השניים.

 

עם זאת, זהו אינו המחקר הראשון שערכו החוקרים שקשר בין ממתיקים מלאכותיים ובין עליה במשקל בחולדות. במחקר שתוכנן להעריך את ההוצאה האנרגטית, בחולדות שצרכו סכרין זוהתה הוצאת אנרגיה מעט יותר נמוכה לאחר צריכת ארוחה עתירת-סוכר, עתירת קלוריות. כמו כן, החוקרים משערים כי ממתיקים מלאכותיים עשויים להקהות מעט את מנגנון ההוצאה האנרגטית.

 

 

הטענה שעולה כנגד היא שלא ברור אם מחקרים בחולדות רלוונטיים גם לבני אדם, ומחקרים רבים בבני אדם מצאו כי ממתיקים דלי-קלוריות במשקאות דיאטטיים ומזונות אחרים מסייעים לירידה במשקל.

 

אחד המחקרים האחרונים בנושא מצא כי סוכרלוז, בשילוב עם הגברת הפעילות הגופנית, סייע לירידה במשקל בילדים. המומחים אינם מכירים מחקרים אחרים בבני אדם שמצאו כי קיים קשר בין ממתיקים דלי-קלוריות ובין עליה במשקל.

 

מומחים אחרים מסכימים כי צריכת המזון וההוצאה האנרגטית מורכבים הרבה יותר בבני אדם, ולא ברורה החשיבות של מחקרים בחולדות. עם זאת, הם מציינים כי ממתיקים מלאכותיים עשויים לעורר אכילת-יתר בחלק מהאנשים עם עודף-משקל, בעיקר באלו שנוטים להתקפי אכילה, כאשר ממחקרים עולה כי כ-30% מהשמנים נכנסים לקבוצה זו, וייתכן כי ממתיקים מלאכותיים תורמים לאכילה המופרזת.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 הערת מערכת

ניתן לקרוא פה התייחסות שפורסמה בהארץ - כאן

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<