Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 15/08/2020  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

15/03/2007 אשך טמיר נרכש

 

אשך טמיר - מום מלידה בו האשך אינו יורד למקומו בשק האשכים.

כיום הגישה הטיפולית  היא להוריד את האשך בניתוח בגיל צעיר, עוד בטרם ימלאו לילד שלוש שנים. בנוסף ופחות מוכר, קיים מצב של אשך טמיר נרכש. כלומר ישנם ילדים, שבבדיקה שגרתית, שני האשכים נמצאו במקומם ובבדיקה מאוחרת יותר  מתברר שאשך אחד חזר בחזרה למפשעה. השכיחות של אשך טמיר מלידה הוא 1% באוכלוסיית הבנים. השכיחות של אשך טמיר נרכש אינו ידוע, ומטרת העבודה לפנינו לבדוק את שכיחות האשך הטמיר הנרכש. 

בבדיקה שגרתית  של ילדים בגיל 6,  9 או   13 בבתי ספר באזור מסוים בהולנד הוקדשה תשומת לב מיוחדת למצב האשכים. המחקר נמשך שנתיים וכל ילד נבדק פעם אחת בלבד. בטרם הבדיקה התבקשו ההורים למלא טופס ולדווח מה ידוע להם על מיקום האשכים בבנם, והאם הוא נותח בעבר להורדת האשכים.

הממצאים הראו כי אשכים טמירים מלידה אובחנו מוקדם בחיים ובעת המחקר כבר תוקנו ב 97% מהסובלים. השכיחות של אשכים טמירים נרכשים הייתה בין 1%  ועד   2%  - השכיחות הייתה שונה במקצת  בקבוצות הגיל השונות שנבדקו ושינויים אלה לא היו מובהקים סטטיסטית. 

 

החוקרים מסכמים שברור להם שקיים מצב בו טמירות האשכים הוא מצב נרכש. ילדים אלה נולדו כאשר שני האשכים במקום ובשלב מאוחר יותר, אחד או שני  האשכים חוזרים אל חלל הבטן.

 

המחקר לפנינו הוא הראשון שקבע שכיחות של אשך טמיר נרכש. 

 

הערות העורך

המאמר בהחלט מוסיף לנו מידע, שכן  התופעה של אשך טמיר נרכש מאובחנת רק בשנים האחרונות.

לפי מחקר אחד אשך טמיר מלידה נמצא ב 4% מבין הבנים שנולדים במועד ובכ 30% הפגים. רוב האשכים הטמירים יורדים מעצמם בשלושת החודשים הראשונים לחיים. בגיל חצי שנה נמצא אשך טמיר רק בכ 0.8% מהזכרים. לאחר גיל זה, האשכים כבר לא יורדים באופן עצמוני.

כאשר האשך אינו יורד הוא נמצא, בדרך כלל במפשעה. במקרים חמורים יותר האשך נמצא בחלל הבטן או חסר לגמרי. חסר באשך בצד אחד, מעלה חשד להפרעה באספקת הדם לאשך בחיים העוברים הגורם  ניוון באיבר זה.

כאשר האשכים אינם נמושים בשני הצדדים, וגם לא במפשעה, יש לקחת בחשבון את האפשרות שמדובר בנקיבה בה יש הגדלה של אברי המין הזכריים משנית להיפרפלזיה של יתרת הכליות.

הסיבוכים של  אשך טמיר הם:

ירידה בפוריות הגבר

ממאירות

בקע במפשעה

פיתול האשך - torsion

השפעה פסיכולוגית משנית לחסר האשך.

בדיקת האשך הטמיר מיד בלידה. תראה כי מבחינה היסטולוגית האשך   תקין. השינויים הפתולוגיים מתחילים רק אחרי גיל ששה חודשים. השינויים הם עיכוב בהבשלת תאי הגזע, והפחתה במספר תאי ה Leydig התאים המפרישים את ההורמונים. שנויים אלה יתעצמו כל עוד והאשך לא יורד.  חשוב לדעת שהנזק של אשך שלא הורד יופיע כעבור ארבע עד שבע שנים  גם  באשך השני, זה הנמצא במקומו בשק האשכים. 

ניתוח להורדת שני אשכים טמירים, מגדיל את הסיכוי לפוריות בחמישים אחוזים. במקרים בהם רק אשך אחד טמיר, ונותח, הסיכוי לפוריות הוא 85% . חשוב אם כן לזכור, אשך אחד שאינו במקום תהיה לו השפעה מזיקה על האשך הבריא. 

הסיכון לפתח סרטן גדול  פי ארבעה עד פי עשר לאדם שסבל מאשך טמיר בהשוואה לאדם בריא. הסרטן הוא מסוג Seminoma testis והוא עשוי להופיע מגיל  15 ועד 45 שנים. בעבר רווחה הדעה כי הורדת האשך לא תמנע את הממאירות אך בזמן האחרון יש חוקרים החולקים על דעה זו. חוקרים אלה הציגו סטטיסטיקות המראות כי ניתוח להורדת האשכים שהתבצע מוקדם בחיים ימנע את הנטייה לממאירות. 

במקרים של טמירות האשכים, מומלץ לנתח בין הגילים 9 ועד 15 חודש.

 

המאמר הופיע בירחון Archives of Disease in Childhood   מחודש ינואר 2007.   

 

Prevalence of acquired undescended testis in 6-year, 9-year  and 13-year old Dutch schoolboys

Hack WWM, Sijstermans K, van Dijk J et al

Arch Dis Child  2007;92:17-20.

 

סגור חלון