Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 31/10/2020  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

16/10/2007 לרגל יום המודעות הבינלאומי לגיל המעבר - כל האמת על טיפולים הורמונאליים/מאת ד''ר עמוס בר

ביום חמישי ה- 18/10/07 יצוין ברחבי העולם יום המודעות הבינלאומי לגיל המעבר. על רקע פרסומי ממצאים סותרים אודות הסכנות והיתרונות הטמונים בטיפולים ההורמונאליים סוקר ד"ר עמוס בר, חבר ועד האיגוד הישראלי לגיל המעבר, את המיתוסים הנפוצים ביחס לטיפול ומאשר או מפריך אותם:   

 

הטיפול ההורמונאלי עוזר רק לגלי חום.

לא נכון.

הטיפול ההורמונאלי עוזר למנוע גלי חום, הזעות ליליות, דיכאון, ירידה בחשק המיני,  כאבי מפרקים ודפיקות לב שיכולים להופיע לאחר הפסקת הווסת. בהמשך הטיפול עוזר למנוע יובש בלידן וכאב ביחסי מין, ירידה בצפיפות העצם, מחלות לב, סוכרת, סרטן מעי גס, מוריד תמותה באופן כללי וקרוב לודאי מוריד את הסיכוי לחלות באלצהיימר.

 

כל ההורמונים הם אותו דבר

נכון ולא נכון.

אמנם רוב הטיפולים מורכבים מאסטרוגן ופרוגסטרון אך הם דורשים התאמה אישית מדוקדקת לצרכי האישה. כפי שאין "אנטיביוטיקה" אלא יש סוגים רבים של אנטיביוטיקה השונים זה מזה, כך גם יש שוני רב בין ההורמונים. השוני מתבטא גם בדרכי הטיפול: דרך הפה, דרך העור, דרך הנרתיק או ישירות לרחם, גם במינונים ויש גם סוגי טיפול הגורמים לווסת ואחרים שאינם גורמים להופעת דמם חודשי. האסטרוגן זהה בכל התכשירים אם כי שונה במינון שלו. הבדל עצום קיים בין סוגי הפרגסטרון השונים שלכל אחד מהם תופעות לוואי אחרות והשפעה שמשתנה מאשה לאשה ולכן דורשים התאמה קפדנית לצרכי המטופלת.

 

גם אם לא תטפלי בגלי חום הם יחלפו עם הזמן מעצמם   

נכון ברוב המקרים.

רוב הנשים יסבלו מגלי חום, הזעות לילה למשך כ- 3 שנים. מאידך יש כאלה שלא תסבולנה כלל ואחרות יכולות לסבול מכך גם שנים רבות לאחר הפסקת הווסת.

 

עדיף להשתמש בתכשירים טבעיים ולא בתרופות הורמונאליות  

לא נכון.

קיים היצע רחב של תכשירים טבעיים הטוענים ליעילות בטיפול בתופעות גיל המעבר אך מחקרים רבים שנעשו עד היום לא הוכיחו יעילות של תכשיר טבעי כלשהו. רוב התכשירים עשויים לעזור במידה קלה למשך מספר חודשים בלבד ואחרים לא יעזרו בכלל.  מצד שני אם אסור לך, מסיבות שונות, לקבל טיפול הורמונאלי ניתן לנסות ולהעזר בתכשירים אלה.

 

טיפול הורמונאלי מגביר סכנה לקרישיות יתר  

נכון.

טיפול הורמונאלי מגביר סיכוי לתופעות טרומבוטיות בעיקר בשנה הראשונה של השימוש בו, לאחרונה מסתמן שטיפול דרך העור בג'ל או במדבקה אינו גורם לבעיה זו.

 

ההורמונים גורמים לעליה במשקל

לא  נכון.

ההפך הוא הנכון, אשה שלא נטולת הורמונים נוטה להשמין. עם סיום תפקוד השחלות ישנה עליה יחסית ברמות ההורמונים הגבריים אצל האשה, נשים בגיל המעבר נוטות להשמין בצורה "גברית" הווה אומר גידול כרס. אמנם חלק מההורמונים גורמים בשלשת החודשים הראשונים לנטילתם להרגשת תפיחות שחולפת בהמשך, אך הם מונעים השמנה זו. התוצאה הסופית היא שנוטלות טיפול הורמונאלי יהיו רזות יותר לאורך זמן.

 

טיפול הורמונאלי יכול לסייע במניעת בעיות לב.  

נכון.

נראה שמתן טיפול הורמונאלי קרוב לזמן הפסקת הווסת לזמן ממושך מוריד סיכון לחלות במחלת לב שהינה הגורם העיקרי לתמותה בנשים. חשוב להדגיש שמחלות לב על סיבוכיהן הן גורם התמותה העקרי בקרב נשים יותר מאשר כל סוגי הסרטן הקיימים גם יחד.

 

טיפול הורמונאלי מגביר את הסכנה להתפתחות סרטן  

נכון. 

מבחינה סטטיסטית טיפול הורמונאלי משולב אסטרוגן ופרוגסטרון מעלה במעט את הסיכוי לחלות בסרטן שד. חשוב לציין שמדובר קרוב לודאי בזירוז צמיחה של גידול שקיים בין כה וכה ולא בהופעת סרטן מחודשת. סיכון זה אינו קיים כלל וישנה אפילו ירידה בשכיחות סרטן השד במטופלות באסטרוגן בלבד. בכל מקרה העלייה בסיכון מתרחשת לאחר 5 שנות טיפול, היא מזערית ואינה שונה למשל מרמת הסיכון לסרטן שד שקיימת אצל אישה שיולדת את ילדה הראשון לאחר גיל 30. מומלץ לשקול היטב את היתרונות האחרים מול סיכון קל זה כפי שעושים בפעולות אחרות שכרוכות בסיכון, כמו למשל כניסה להריון או נהיגה ברכב.

 

 

הטיפול ההורמונאלי משפיע על העור

נכון.

מחקרים הראו שהטיפול ההורמונאלי שומר על גמישות העור ואיכותו.

 

גם רופא משפחה יכול לרשום לך תרופה לטיפול בגיל המעבר  

עקרונית נכון אך לא רצוי.

רופא משפחה יכול בהחלט להמשיך ולתת לך מרשים שקיבלת אך רצוי שאת בחירת התכשיר והתאמתו יבצע רופא נשים שמתעסק בתחום גיל המעבר.

 

ניתן לתת טיפול הורמונאלי בכל גיל

עקרונית נכון אך רצוי להתחיל ולטפל בשנים הראשונות לאחר הפסקת הווסת.

נראה שקיים "חלון הזדמנויות טיפולי" בתקופה זו. לכן מתן טיפול בגיל זה ימנע זה ימנע ירידה בצפיפות העצם שמחמירה בשנים הראשונות לאחר גיל המעבר,מחלות לב וקרוב לודאי אלצהיימר, בעוד שהתחלת טיפול (דגש על התחלת טיפול ואין הדבר דומה להמשך טיפול) מעבר לגיל 60 תהיה כרוכה אפילו בהחמרה של הסיכוי לחלות במחלת לב.  

 

אסור לקבל טיפול  הורמונאלי אם לאמא שלי היה סרטן שד בעבר

לא נכון.

צריך להעריך את הסיכון האישי שלך ולהתאים לך את הטיפול, מינונו ואורך זמן הטיפול, אך בהחלט אין זו סיבה לא לקחת הורמונים.

 

כל הנשים שנמצאות בטווח גיל המעבר צריכות לקבל טיפול הורמונאלי  

לא נכון.

בניגוד לעבר הגישה הטיפולית כיום תומכת במתן טיפול לנשים שמתלוננות על תסמיני גיל המעבר. יתכן ובעתיד הקרוב נחזור וניתן טיפול זה כמניעה למחלות לב, כפי שהיה בעבר.

 

הערת המערכת: תודה לד"ר בר על הצגת הדברים הבהירה והממוקדת שעשוייה בהחלט לסייע בהעברת מידע למטופלות. בחודש הבא נקיים פאנל מומחים שיעסוק בשאלת השימוש בתחליפי הורמונים (HRT ) בגיל המעבר וננסה להתמקד ולדון בחלק מהנקודות שעלו כאן, ונוספות.

בינתיים, מקבץ של כותרות המחקרים בתחום ה-HRT שעליהם דיווחנו מתחילת שנה זו:


1. 
2.  שיעורי סרטן שד בשנים האחרונות מקבילים לשינויים בבדיקות ממוגרפיה ובטיפולי HRT (מתוך Journal of the National Cancer Institute)
(‏06/‏08/‏2007)

3.  שימוש ב-HRT אינו מעלה סיכון לבבי בנשים צעירות המתחילות את הטיפול סמוך לחדלון הווסת (מתוך BMJ)
(‏18/‏07/‏2007)

4.  טיפול הורמונלי משפר תפקוד לבבי בנשים עם אנגינה (American Journal of Cardiology)
(‏17/‏07/‏2007)

5.  טיפול באסטרוגן והסתיידויות עורקים קורונרים (NEJM)
(‏22/‏06/‏2007)

6. 
7.  מטבוליט של venlaxafine נראה מבטיח בטיפול בתסמיני גיל המעבר
(‏13/‏05/‏2007)

8.  טיפול הורמונלי חליפי מפחית תמותה מסרטן קולורקטאלי (מתוך J Clin Oncol)
(‏13/‏01/‏2007)

9.  אסטרוגן במתן טרנסדרמלי עדיף בנשים עם תסמונת מטבולית (מתוך Fertil Steril)
(‏08/‏01/‏2007

סגור חלון