Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 15/08/2020  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

15/04/2008 אבחון, ברור וטיפול של הילד השמן

בעקבות העלייה בשכיחות ההשמנה מתרבים גם המאמרים הדנים בנושא זה. ההשלכות של השמנה מוכרים היטב ומהווים בעיה קשה בתחום בריאות הציבור. הטיפול אינו מתן תרופה אלא שינוי מהותי באורח החיים. רופא שרוצה להתמודד בבעיה חייב להקדיש זמן ומחשבה לנושא, לעקוב אחרי החולים השמנים  בטיפולו ולתת להם תמיכה. האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים הוציא לאור חוברת המוקדש לאספקטים שונים של הנושא. ראיתי לנכון לסכם כמה קטעים מעשיים העלולים לעזור לנו לעזור לחולים שלנו.

בראשונה, יש לקבוע אם אמנם החולה לוקה במשקל יתר או בהשמנה. מדדים שונים הוצעו למטרה זו במשך השנים החל ממשקל הגוף, ה BMI, עובי העור – skinfold thickness- הקף הבטן בגובה המתניים –waist circumference- ובדיקות מתוחכמות יותר כגון מדידת כמות השומן בגוף. מכולם, מדידת ה BMI נחשבת כבדיקה השימושית ביותר ברפואה הראשונית, כי קיימת קורלציה טובה בין ה BMI לבין  סיבוכי ההשמנה כגון מחלות לב. BMI גבוה מבשר השמנה לאורך זמן עם תחלואה מוגברת ותוחלת חיים מקוצרת. כאשר ה BMI מתחת לאחוזון ה 85 הילד או המתבגר אינו נחשב ללוקה במשקל יתר ואינו בסיכון לסיבוכי ההשמנה. BMI  בין האחוזון 85 לבין אחוזון 95 מוגדר כמשל יתר ו  BMI מעל אחוזון 95 מוגדר כהשמנה. 

כמו בכל בעיה רפואית, מתחילים באנאמנזה הכוללת פרטים על הרגלי האכילה של החולה, כמה ארוחות הוא אוכל בבית, בבית ספר או במסעדות. מספר שיעורי ההתעמלות בבית הספר,  פעילות גופנית  מחוץ לכותלי בית הספר ופרטים על מספר שעות של צפייה בטלוויזיה או ישיבה לפני המחשב ואצל  עדות חרדיות  מספר שעות מוקדשות ללימודים בחדר ובישיבה.

 

לאחר השאלות הכלליות,  באות שאלות מכוונות לסיבוכי ההשמנה:

האם החולה משתמט מלבקר בבית הספר? האם הוא מרגיש בודד בבית הספר ? האם סימנים אלה מצביעים על חרדה בלבד או האם הוא לוקה בדיכאון ?

 

כאבי ראש בילד שמן מעלים חשד למצב של pseudotumor cerebri. לכן דרושה התייעצות של רופא עיניים  שיקבע אם קיימת בצקת בפטמה – papilledema- וכן התייעצות של רופא עצבים.

קוצר נשימה יכול להעיד על חוסר כושר גופני אך יש לזכור גם האפשרות של אסתמה כסיבוך ההשמנה.

 

אלו בעיות מתעוררות במערכת העיכול אצל ילדים שמנים ?

השמנה מלווה בהסננה שומנית של הכבד – non-alcoholic fatty liver disease. בשלבים המוקדמים של המחלה המצב הפיך כאשר החולה מצליח לרדת במשקל. בשלבים מאוחרים יותר ההסננה השומנית נהפכת לשחמת הכבד, ואז כמובן המצב לא ניתן לריפוי. בדיקת אנזימי הכבד תעזור בקביעת האבחנה וכן בדיקה על-שמעית של הכבד. מידע מדויק יותר ניתן להשיג בלקיחת ביופסיה של הכבד. אבני מרה שכיחות יותר בילדים שמנים.

 

הפרעות שינה, נחירות, הפסקות נשימה בלילה וישנוניות ביום – כל הסמנים האלה מחייבים ברור של דרכי הנשימה העליונות, כי הסימנים מצביעים לאפשרות של חסימה חלקית של דרכי הנשימה – obstructive sleep apnea  ו obesity hypoventilation syndrome.  ישנוניות יחד עם קושי להירדם בלילה אופיניים גם לדיכאון – סיבוך נוסף ידוע במקרים של השמנה.

 

משקל היתר יכולים לגרום לכאבים ברגליים ובכפות הרגליים.   כאשר הכאבים ממוקמים באזור ראש הירך חייבים לצלם את המפרק, שמא מדובר בתזוזה של האפיפיזה של עצם הירך.

צימאון והשתנת יתר באדם שמן צריך לעורר בנו חשד שמא התפתח סוכרת.

אלה חלק מהשאלות הספציפיות שיש לברר אצל חולה הלוקה במשקל יתר או בהשמנה.

חייבים לבדוק את לחץ הדם אצל כל ילד הלוקה במשקל יתר או בהשמנה וכן יש להזמין בדיקה של רמת השומנים בדם.

 

המאמר הופיע בעיתון Pediatrics ב  Supplement 4    מחודש דצמבר 2007

 

Expert committee recommendations regarding the prevention, assessment and treatment of child and adolescent overweight and obesity.

Barlow SE .

Pediatrics. 2007;120:Supplement 4. S164-S192.

 

 

סגור חלון