הרצאות מצגות

יש לשלול שחפת לאחר שבועיים של שיעול מתמשך (Int J Tuberc Lung Dis)

21/01/2005

יש לבדוק שיעול לא עובר הנמשך מעל שבועיים לשחפת, מדווחים חוקרים מהודו.

הקריטריון הנוכחי לסריקת שחפת, לפיו חולים עם שיעול הנמשך יותר משלושה שבועות נבדקים, מפספס כמעט 40% ממקרי משטח sputum הם חיוביים, על פי ד"ר סנטה ושותפים מהמרכז למחקר שחפת בצ'אני.

בכדי לבדוק האם סריקת חולים שבוע קודם תביא לשיפור אחוזי איבחון שחפת, ביצעו החוקרים מחקר במרכזי בריאות בשלושה מחוזים בהודו. חולים מבוגרים אשר הגיעו לקליניקה נשאלו לגבי נוכחות ומשך שיעול. בדיקת sputum בוצעה לחולים עם שיעול מתמשך שבועיים או יותר.

מתוך 55,561 חולים שעברו הערכה, 1370 היו בעלי היסטורית שיעול של 3 שבועות ו-2210 השתעלו שבועיים. 267 (12.1%) חולים עם שיעול הנמשך לפחות שבועיים ו-182 (13.3%) חולים עם שיעול הנמשך לפחות שלושה שבועות עברו משטח שחפת חיובי, מדווחים החוקרים בגיליון ינואר של International Journal of Tuberculosis and Lung Diseases.

הקריטריון החדש של שבועיים גרם לעלייה משמעותית באיבחון חולים עם סימפטומים נשימתיים ועלייה של 46% במספר החולים עם משטח sputum חיובי לשחפת.

סריקה מוקדמת לשחפת לאחר שבועיים של שיעול עשויה להפחית עיכובים באיבחון והפסד של אפשרויות טיפול, מסכמים החוקרים.

בוודאי תיווצר עלייה בעומס העבודה עם הקריטריון החדש ולכן יש צורך בהערכה זהירה לפני יישומו בסקלה רחבה, אומר ד"ר פריידן מאירגון הבריאות העולמי בדלהי.

"Int J Tuberc Lung Dis 2005;9:61-68

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<