חדשות

נמצא קשר בין מצב של סטרס כתוצאה מהלחימה בעזה לבין רמות סוכר בדם בקרב תושבי הדרום (סורוקה)

06/06/2016

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה: "תוצאות המחקר הדגימו עליה מובהקת ברמות הסוכר בדם בעת זמני מבצעים בעזה

לעומת זמני רגיעה".

מחקר זה מוצג היום בכנס השנתי של איגוד רופאי בריאות הציבור ובתי הספר לבריאות הציבור

 

סטרס מפעיל מספר מנגנונים פיזיולוגיים הידועים כיום כמעלים את רמת הסוכר בדם.

מספר מחקרים בחנו בעבר את ההשפעה של סטרס פסיכולוגי אקוטי או ממושך על רמות הסוכר ומצאו תוצאות שאינן חד משמעיות.

 

בעשור האחרון, תושבי הדרום היו נתונים לאיום טילים מרצועת עזה במספר אירועים מרכזיים בהם נורו טילים לכיוון ישראל, והאוכלוסייה האזרחית חיה תחת לחץ ממושך.

המחקר של החוקרים פרופ' ויקטור נובק, מעיין יצחק שדה וניצן מנדלסון מהמרכז למחקרים קליניים בסורוקה, ד"ר שלומי קודיש המנהל הרפואי בכללית מחוז דרום וד"ר עידית ליברטי בא לבדוק האם קיים קשר בין סטרס מסוג זה לבין רמות הסוכר בדם.  

 

במחקר רטרוספקטיבי זה נכללו 836,832  בדיקות סוכר אשר נדגמו על כ – 50,000 תושבים בדרום הארץ, בין השנים 2007-2014.

תוצאות המחקר הראו כי אכן יש עלייה מובהקת ברמות הסוכר בדם בעת זמני מבצעים בעזה לעומת זמני רגיעה. האפקט היה חזק יותר בקרב האוכלוסייה המתגוררת קרוב יותר לרצועת עזה (עד 7 ק"מ) - עם עלייה של 3.4% ברמות הסוכר בעתות לחימה, לעומת אוכלוסייה באזורים מרוחקים יותר- בהם נצפתה עלייה של 1.3% ברמות הסוכר בעתות לחימה.

פרופ' ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה ומומחה ברפואה פנימית: "מחקר זה מצביע על קשר בין סטרס לבין רמות סוכר בדם, כאשר האפקט חזק יותר באוכלוסייה שגרה קרוב יותר לרצועת עזה. אחוזים בודדים אלו של עלייה ברמות הסוכר המיוחסים לסטרס איום הטילים, יכולים בתוך מכלול זה של היקף אוכלוסייה נרחב, והשפעה יומיומית של סטרס, להיות מתורגמים לאפקט מצטבר בעל השלכות רפואיות עתידיות כגון עליה בסיכון למחלות לב וכלי דם". 

 

מחקר זה מוצג היום בכנס השנתי של איגוד רופאי בריאות הציבור ובתי הספר לבריאות הציבור במלון כפר המכביה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<