חדשות

לראשונה בישראל- תקודם תכנית לאבחון מוקדם בקרב אוכלוסיות בסיכון למחלת דלקת הכבד הנגיפית (הודעת משרד הבריאות ועמותת חץ)

26/07/2016

משרד הבריאות:  ישראל מבצעת פעילות ענפה

במאבק במחלת דלקת הכבד הנגיפית לסוגיה. בין השאר, תקודם תכנית לאומית לאיתור נשאים בקרב קבוצות הסיכון. האיתור ייעשה בתוכנית רב שנתית, אשר באמצעותה יאותרו מי נושאים את הנגיף ואינם מודעים לכך, או אלו החולים במחלה ועלולים לפתח סיבוכים קשים.

יישום התוכנית מהווה צעד חשוב של ישראל בהמשך למחויבותה בעצרת ארגון הבריאות העולמי בז'נבה לפעול למיגור המחלה.

 

עמותת חץ (ארגון ישראלי לבריאות הכבד): אנו מברכים על היוזמה החשובה של משרד הבריאות. מדובר במחלה מדבקת, וכל אותם החולים שיאובחנו בזכות יישום התכנית הלאומית, יוכלו לקבל טיפול הולם ולאמץ אורח חיים בריא.

זכות החולה לדעת שהוא חולה.

 

 

לרגל יום המודעות הבינלאומי לדלקת כבד נגיפית (הפטיטיס), שיצוין ביום חמישי, 28 ביולי, מודיע משרד הבריאות כי בכוונתו ליישם תכנית לאומית למלחמה בדלקת הכבד הנגיפית, המבוססת על המלצות ארגון הבריאות העולמי והחלטות מועצת הארגון.

בין השאר, תתבצע פעילות רב-שנתית מדורגת להסדרת האבחון המוקדם של החולים בקבוצות הסיכון למחלה.

כיום, כאשר ישנם טיפולים מתקדמים, הנמצאים בסל הבריאות, שביכולתם לרפא את המחלה, חשוב מאוד לאתר את הנשאים, שכרגע אינם מאובחנים, ורובם כלל אינם יודעים כי הם נושאים את הנגיף ועלולים להדביק אנשים נוספים.

 

ד"ר מנור שפריץ, האגף לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות:  "תהליך היישום של התוכנית יהיה הדרגתי, כאשר חלק חשוב ממנה יהיה קשור לסקירת אוכלוסיות סיכון לנשאות, כמו למשל, אלו שקיבלו מנת דם לפני 1992 ואנשים המשתמשים במזרקים לצריכת סמים, או אנשים מבין יוצאי מדינות ברה"מ לשעבר הנמצאים בסיכון לנשאות לנגיף מסוג C. בשלב ראשון יאותרו נשאים המצויים בסיכון הגבוה ביותר מתוך קבוצות אלו. בנוגע לנגיף זה, על פי ההערכות, בישראל מספר הנשאים מגיע לכ-100 אלף. לצורך זיהוי החולים, יהיה צורך בהגברת מאמץ איתור החולים, ולשם כך תקודם תכנית איתור רב-שנתית. יישום התוכנית הלאומית הוא צעד משמעותי ואופרטיבי בדרך למיגור המחלה ומציב את ישראל בחזית העולמית במאבק כנגד ההפטיטיס".

חוליו בורמן, מנכ"ל עמותת חץ: " אנו שמחים כי משרד הבריאות החליט להכריז על יישום בקרוב של התכנית הלאומית, וזאת לאחר שנים בהן התריעה העמותה על חשיבות הנושא. עד היום, מי שגילה כי הוא חולה במחלה עשה זאת באופן אקראי, ועדיין ישנם חולים רבים שאינם מאותרים במערכת הבריאות. מדובר במחלה מדבקת, המחייבת טיפול ושינוי באורח החיים והעלולה להתקדם לנזק משמעותי לכבד. האבחון המוקדם של החולים בקבוצות הסיכון יאפשר להם לקבל טיפול שיכול להציל את חייהם".

 

פרופ' זיו בן ארי, מנהלת המרכז למחלות כבד במרכז הרפואי שיבא ונשיאת עמותת חץ:  "רק 25% מכלל החולים בהפטיטיס C מאובחנים בישראל. המחלה יכולה להתקדם באופן משמעותי אצל חלק מהחולים, ועל כן יש צורך להביא ליישומה של התוכנית הלאומית, שאחת ממטרותיה היא איתור הנשאים בקרב קבוצות הסיכון באוכלוסייה. בנוסף, סל הבריאות  הכליל משנת 2015  טיפול אנטי נגיפי פורץ דרך, הכרוך בריפוי בקרב יותר מ- 95% מכלל מהמטופלים, חשוב על כן שהחולים יגיעו לצורך אבחון, הערכה וטיפול ".

 יום המודעות הבינלאומי לדלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) (World Hepatitis Day) מצוין, מדי שנה, ברחבי העולם ומטרתו להעלות את רמת המודעות הציבורית אודות המחלה, תפוצתה וסיבוכיה ולעודד מניעה, אבחון וטיפול.

 נספח

הפטיטיס או "צהבת" בלשון העממית, פירושה דלקת של הכבד. דלקת כבד נגיפית מסוג  C (הפטיטיס C) מועברת בד"כ במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה). בישראל חיים כ- 100,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C, שהם כ 2% מהאוכלוסייה. רובם (כ-80% מהם) אינם מודעים כלל למחלתם, כיוון שאינם חשים תסמינים כלשהם. נגיף הפטיטיס C גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקוד הכבד ולהוביל לשחמת.  הפטיטיס C הוא הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד.

מדובר בבעיה בריאותית ציבורית עולמית המשפיעה על מיליונים מדי שנה. לפי הערכה, ישנם כ-180 מיליון אנשים בעולם הסובלים מהמחלה ובכל שנה נדבקים ממנה כ-4 מיליון בני אדם.

מחקרים עדכניים על חולי הפטיטיס C מראים עליה בתחלואה, שיעורי אשפוז גבוהים יותר, ושיעורי תמותה גבוהים פי שלושה מאלו של האוכלוסייה הכללית. בין 20% ל 30% מהחולים הכרוניים בהפטיטיס C מפתחים שחמת כבד, ו-1-4% מפתחים גם סרטן ראשוני בכבד.

כשמדובר על סרטן הכבד, אחוז התמותה גבוה מאוד, מכיוון שתקופת ההישרדות עם סרטן כבד מוגבלת. כשמדובר על שחמת הכבד, 33% מהחולים עם הפטיטיס כרונית נפטרים תוך 10 שנים.

 

קיימות מספר אוכלוסיות עיקריות הנמצאות בסיכון להידבק במחלה:

v    מי שקיבל עירוי דם נגוע לפני 1992 (כשהתחילו לבדוק כל מנת דם לקיומו של הנגיף)

v    עולים ממדינות חבר העמים לשעבר

v    המזריקים סמים, אפילו באופן חד פעמי

 

קבוצות סיכון נוספות כוללות:

v    חולי כליות המטופלים בדיאליזה

v    נשאי/חולי איידס

v    המבצעים קעקועי פירסינג באמצעות מחטים ומכשור לא סטרילי

v    עובדי מערכת הבריאות שנדקרו ונחשפו לדם נגוע בנגיף

v    מי שנולד לאם חולה במחלה

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני