חדשות

מתן התערבויות התנהגותיות מפחית את שיעור המקיימים יחסי מין לא-בטוחים בקרב גברים הומוסקסואלים (J Acquir Immune Defic Syndr)

12/07/2005

מטה-אנליזה שנערכה ל-33 מחקרים מעידה כי התערבויות התנהגותיות המכוונות להפחתת קיום יחסי מין בלתי-מוגנים בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים (MSM) ולהקטנת הסיכון להדבקה ב-HIV הינן יעילות.

ד"ר Herbst, שהוביל את המחקר, מסביר בראיון כי התערבויות שנמצאו יעילות כללו בניית מיומנות בין-אישית באמצעות משחקי תפקידים (למשל במשא ומתן ובאסרטיביות במטרה לקיום יחסי מין בטוחים יותר), שיתוף פעולה במניעת הישנות או עידוד הפחתת הסיכון על-ידי חברים, וחשיפה גדולה יותר להתערבות (כלומר מפגשים רבים יותר וארוכים יותר).

התערבויות התנהגותיות קשורות לירידה בשיעור מובהק סטטיסטית של 23% בסיכון לקיום יחסי מין אנאלים בלתי-מוגנים ולעליה בשיעור מובהק סטטיסטית של 61% בסבירות לשימוש בקונדום במהלך מגע אנאלי, בהשוואה לקבוצות הביקורת, שלא קיבלו את ההתערבות.

החוקרים מציינים כי בהסתכלות על מגפת ה-HIV העולמית, מופיעים רוב מקרי ההדבקה החדשים המדווחים באוסטרליה, קנדה, מקסיקו, וארצות הברית, בעקבות מגע מיני בין גברים, כמו גם חלק ניכר מהמקרים מאובחנים לראשונה במדינות רבות במערב ארופה. בארצות הברית נקשר קיום יחסי מין בין גברים לכמעט מחצית ממקרי האיידס.

לכן, מסביר ד"ר Herbst, על נותני שירותי הבריאות לעודד גברים הבאים במגע מיני עם גברים להגן על עצמם ועל בני זוגם באמצעות הפחתת קיום יחסי המין האנאלים הבלתי-מוגנים והגדלת השימוש בקונדומים. הוא מוסיף כי יש להפנות חולים שקשה להם להתנהג בצורה מוגנת לקבלת יעוץ מתאים או התערבויות מניעתיות אחרות, במיוחד מהסוגים שנמצאו יעילים במסגרת האנליזה.

לידיעה במדסקייפ

J Acquir Immune Defic Syndr 2005;39:228-241.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<