הודעות אירגונים

חדש באיכילוב: בדיקות סקר לספורטאים

06/06/2017

ספורט הוא מרכיב מרכזי באורח חיים בריא אך לאנשים רבים, הפעילות הספורטיבית גורמת להתפרצות מחלות ואף למוות עקב בעיה רפואית שלא הייתה ידועה.  בדיקת סקר חדשה תאבחן מחלות או מומים, תקדם מתן טיפול מתאים בהקדם ותעניק לנבדק אפשרות לעסוק בספורט בביטחון.

המערך לרפואה מונעת במרכז הרפואי איכילוב פתח שירות חדש: בדיקת סקר לאבחון מחלות טרם פעילות ספורטיבית. בדיקת הסקר תתקיים במסגרת מרפאת ספורט משולבת, המנוהלת על ידי ד"ר אסף ריי, רופא פנימאי ומומחה לרפואת ספורט.

בדיקות הסקר כוללות שלושה מדרגים לפי היקף הפעילות הספורטיבית של הנבדק:

סקר ספורטאי חובב – כל מי שעושה ספורט 2-4 פעמים בשבוע, ורוצה לוודא שמצבו הרפואי תקין, או להתייעץ לגבי תזונה או תוכנית אימונים מיטבית.

ספורטאי מקצועי - ספורטאי שעוסק בפעילות ספורטיבית כ– 5 פעמים בשבוע ומעלה. בהיקפים אלו, יש חובה לוודא שעצימות הפעילות אינה מוגזמת ולא נגרם נזק רפואי. כמו כן, חיוני ייעוץ תזונתי במקרים אלו.

ספורטאי בסיכון – מטופלים עם בעיות רפואיות ידועות ושכיחות (סוכרת, יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלות בדרכי הנשימה). ספורט חיוני במקרים אלו, כשהבדיקה תוודא כי אין מגבלות רפואיות מסכנות חיים וכן התאמת תוכנית אימונים אישית והדרגתית.

הבדיקות בסקר כוללות: בדיקות דם מקיפות  (שומנים, בלוטת התריס, סוכר וכו'), בדיקות הרכב גוף (אחוזי שומן, שריר ועצם), בדיקה קרדיאלית והערכת תפקוד הלב באמצעות: א.ק.ג במנוחה ובמאמץ (ארגומטריה), בניית תוכנית אימונים, בניית תפריט תזונה מתאים, בדיקת רופא פנימאי מומחה לרפואת ספורט כולל אומדן METS אישי, אקו לב, הולטר לחץ דם, תפקודי נשימה  ועוד.

"ספורט הוא מרכיב מרכזי באורח חיים בריא. הוא מוריד את הסיכון לחלות במחלת לב (50%), סוכרת (30%), יתר לחץ דם, כמו גם מרבית סוגי הסרטן, וספורט אפילו עוזר במניעת אלצהיימר ודיכאון" מסביר ד"ר ריי ומוסיף כי "לצערי, אנו רואים בבית החולים ושומעים בתקשורת על מקרים רבים מידי של אנשים שנפגעו כתוצאה מבעיות רפואיות מהן סבלו ללא ידיעתם כשהפעילות הספורטיבית גרמה להתפרצות המחלה ואף למוות. החל ממומים בלב, בעיות בריאות, שחיקות של איברים ועוד. אף אחד לא צריך לסבול ובוודאי שלא למות כתוצאה מספורט ואת זה אפשר למנוע על ידי בדיקת סקר חדשנית שתגלה האם הנבדק נמצא בקבוצת סיכון ולטפל בהתאם. גילוי מוקדם מציל חיים ויאפשר המשך פעילות ספורטיבית אבל בביטחון ובראש שקט".

לקבלת פרטים נוספים: המערך לרפואה מונעת – 03-6973716  או במייל

אבי שושן, דובר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<