חדשות

מומחים תומכים ביעילות אקופונקטורה להקלה על כאב משנית לטיפול במעכבי ארומטז (מתוך כנס SABCS)

12/12/2017

 

טיפולי אקופונקטורה בהיקף של פעמיים בשבוע, לאורך שישה שבועות, הובילו לשיפור משמעותי בכאב ונוקשות מפרקים בקרב נשים עם סרטן שד בשלב מוקדם, שנטלו טיפול בתרופות ממשפחת מעכבי ארומטז, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, אשר פורסמו במהלך כנס ה-San Antonio Breast Cancer Symposium.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כאב מפרקי ונוקשות מפרקים הן בין תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של מעכבי ארומטז, ומהווים גורם מג'ורי לחוסר היענות לטיפול.

 

מדגם המחקר כלל 226 נשים, אשר חלקן לא קיבלו כל טיפול להקלה על התסמינים (57 נשים), בעוד שהאחרות טופלו באקופונקטורה אמיתית (110 נשים) או אקופונקטורה דמה (59 נשים).

 

המחקר תוכנן כך שהנשים  טופלו תחילה בשני טיפולי אקופונקטורה בשבוע, למשך שישה שבועות,  ולאחר מכן קיבלו טיפול אחד בשבוע למשך שישה שבועות. לאחר מכן, הנשים היו במעקב למשך 12 שבועות נוספים. בסך הכל, המחקר ארך 24 שבועות.

 

לאחר שישה שבועות, מדדי הכאב הגרוע ביותר היו בממוצע נמוכים ב-0.92 נקודות בקבוצת הטיפול באקופונקטורה אמיתית, בהשוואה לטיפול דמה, או לקבוצה ללא-טיפול.

 

מבין הנשים בקבוצת טיפול פעיל, 58% דיווחו על ירידה בעלת חשיבות קלינית (מעל 2 נקודות) במדדי הכאב הגרוע ביותר (כלומר, שיפור בתסמינים), בהשוואה ל-31% מהנשים בקבוצת טיפול דמה ו-30% מהנשים שלא קיבלו כל טיפול.

 

החוקרים מדווחים כי השיפור במדדי הכאב הגרוע ביותר נותרו עד לאחר 24 שבועות, עדות להשפעה הממושכת של הטיפול.

 

טיפול באקופונקטורה אמיתית סיפק גם שיפור בתסמינים בהשוואה לטיפול דמה לאחר שישה שבועות, כפי שנקבע לפי כל מדדי הכאב האחרים: כאב ממוצע, הפרעה עקב כאב, חומרת כאב והנוקשות החמורה ביותר. השיפור במדדים אלו גם נותר לאורך תקופת המחקר עד לאחר 24 שבועות.

 

מומחים בתחום סבורים כי מדובר בבשורות טובות מאוד לנשים אשר לעיתים קרובות מחפשות אחר אפשרויות לא-תרופתיות להקלה על תסמיני שריר-שלד משנית לטיפול במעכבי ארומטז.

 

מתוך כנס SABCS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני