חדשות

האם ירקות עם עלים ירוקים מגנים מפני הידרדרות קוגניטיבית? (Neurology)

10/01/2018

 

במאמר שפורסם במהלך חודש דצמבר בכתב העת Neurology מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי כל מנה יומית נוספת של ירקות עם עלים ירוקים עשויה לסייע בהאטת הידרדרות קוגניטיבית עם הגיל.  במחקר פרוספקטיבי שכלל תושבים מבוגרים בארצות הברית, צריכת ירקות בעלי עלים ירוקים נקשרה בקשר לינארי עם הידרדרות קוגניטיבית איטית יותר.

 

מדגם המחקר כלל 960 משתתפים שלקחו חלק בפרויקט Rush Memory and Aging Project, שכלל מתנדבים מלמעלה מ-40 קהילות, בתי אבות וכנסיות ומרכזי קשישים באזור שיקגו. המשתתפים לא סבלו מדמנציה בעת הגיוס למחקר והשלימו הערכה שנתית ושאלוני תזונה.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 81 שנים, 74% היו נשים, עם רמת השכלה ממוצעת של 14.9 שנים. משך המעקב הממוצע עמד על 4.7 שנים.

 

מהנתונים עלה כי צריכת ירקות בעלי עלים ירוקים נעה בין ממוצע של 0.09 מנות ביום באלו בחמישון התחתון לממוצע של 1.3 מנות ביום באלו בחמישון העליון. בממוצע, חלה ירידה במדדים הקוגניטיביים הגלובאליים בקצב של 0.08 יחידות מתוקנות לשנה.

 

במודל סטטיסטי שכלל תקנון לגיל, מין, רמת השכלה, השתתפות בפעילות קוגניטיבית, פעילויות גופניות, עישון וצריכת אלכוהול ומאכלי ים, החוקרים מצאו כי צריכת ירקות עם עלים ירוקים לוותה בהידרדרות קוגניטיבית איטת יותר. קצב הירידה באלו בחמישון העליון היה איטי יותר בהשוואה לאלו בחמישון העליון בהיקף שהקביל לגיל צעיר ב-11 שנים.

 

החוקרים לא מצאו עדות לכך שהקשר הנ"ל היה מתווך ע"י מחלות לב וכלי דם וניתוח נוסף שכלל תקנון לתסמיני דיכאון, משקל נמוך והשמנה, גודל ההשפעה נותר יציב ומובהק סטטיסטית. קשר חלש יותר תועד עם צריכה תזונתית של ביתא-קרוטן.

 

מניתוח סטטיסטי נוסף עלה כי ההשפעה המגנה של ירקות עם עלים ירוקים על ההידרדרות הקוגניטיבית הייתה קטנה יותר ולא נותרה מובהקת סטטיסטית לאחר תקנון לצריכת Phylloquinone, Lutein, או פולאט, רמז לכך שחומרי תזונה אלו היו המקור להשפעה על ההידרדרות הקוגניטיבית.

 

Neurology. Published online December 20, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<