חדשות

הנסיבות וההקשר חשובים כאשר רופא מקבל החלטה אם לטפל בבני משפחה וחברים (Ann Fam Med)

10/01/2018

מאת ד"ר אלינור מוסרי בריסקין

 

הנחיות אשר מתנגדות למתן עצות רפואיות לאנשים שאינם מוגדרים כמטופלים, כגון בני משפחה וחברים, עשויים להיות לא מציאותיים, כיוון שהנושא הזה מורכב ואין לו תמיד פתרון יחיד. כך על פי דיווח שפורסם online  ב Annals of Family Medicine ב 8 בינואר 2018.

רופאים מתבקשים לעיתים קרובות לטפל או לייעץ לבני משפחתם וחבריהם (מוגדרים כלא-מטופלים). ההנחיות הרפואיות לרוב מתנגדות לכך.

מחקר זה הינו מחקר איכותני אשר כלל 7 קבוצות מיקוד שכללו סה"כ 33 רופאים מתמחים ברפואת משפחה ו 16 רופאים בכירים באוניברסיטת Maastricht אשר בהולנד. בוצעה thematic analysis במהלך איסוף נתונים חוזר ונשנה.

תוצאות: כאשר התבקשו הרופאים לתת עצה רפואית או לטפל בלא-מטופל, החלטתם להסכים או לא להסכים היתה מאד תלוית סיטואציה - היכן הם היו ופגשו את האדם. למשל, רופא אחד לא היה מסכים לתת עצה אם התבקש לכך בעת מסיבה או אירוע חברתי. הייתה חשיבות רבה לנושא עליו נשאלו, וזאת על מנת להבין האם מדובר במצב חירום רפואי. במקרה של חשד בחירום רפואי, כל יתר השיקולים היו זניחים, והרופאים הצהירו שהם היו מתייחסים לבעיה באופן מיידי.  

הרופאים התחשבו גם בקריטריונים הבאים:  הקשר שלהם עם הלא-מטופל, האמון של הרופא בידע והנסיון הרפואי שלו עצמו, ההשלכות התאורטיות של מתן טיפול שגוי, חשיבות האיזון של עבודה-חיים אישיים בעיני הרופאים, והסיכון של הפרעה ליחסים של הלא-מטופל עם הרופא המטפל שלו. רופאים בכירים הפעילו יותר שיקול דעת כאשר ביצעו את ההחלטה אם להגיד על הבקשה. רופאים צעירים התקשו יותר להתמודד עם הבקשות, פחות נטו להסכים, ודאגו יותר מהפרעה ליחסים בין הלא-מטופל לרופא המטפל שלו.

מחקר איכותני זה נכנס לעומק הנושא המורכב אשר רופאים פעמים רבות נתקלים בו, של פניות בני משפחה וחברים אליהם  בבקשה לעצה או לטיפול. קבוצות מיקוד הדנות בנושאים כאלה, במהלכן יש שיתוף איש איש בחווייתו יכולים לעזור לרופאים לצבור יותר בטחון בהתמודדותם עם התופעה ולגבש את גישתם אודות נושא זה.

החוקרים מסיקים כאן כי הנחיות המנחות באופן גורף לא להיענות לבקשת משפחה וחברים לעצה רפואית אינם ברי ביצוע. ישנם שיקולים רבים לשני הצדדים, ועל הרופא לקחת החלטה מושכלת תוך התחשבות בשיקולים אלה.

 

Family Physicians Managing Medical Requests From Family and Friends. Annals of Family Medicine. January 8, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<