הרצאות מצגות

האם טיפול בחסר ברזל בחולי אי ספיקת לב משפר את מצב התחלואה של החולה? צפו בדיון שנערך בין פרופ' אנדרי קרן לפרופ' קלאודיו סקוני.

10/06/2018

במסגרת כנס ה-EuroCVP (Euro cardiovascular pharmacotherapy) שהתקיים ב-13/5/18 בתל אביב התקיים דיון בסוגיה זו. 

פרופ' אנדרי קרן (בתמונה) הציג את הגישה התומכת בטיפול בחסר ברזל עם או בלי אנמיה בחולי אי ספיקת לב, בעוד שד"ר קלאודיו סקוני הציג את הגישה לפיה אין תועלת מוכחת למתן טיפול זה בחולי אי ספיקת לב.  

פרופ' קרן הדגיש את השכיחות הגבוהה של חסר ברזל באי ספיקת לב, וכן את העובדה שחסר ברזל אינו בהכרח שווה לאנמיה, וכן את העדויות המדגימות שיפור משמעותי בתוצאים הקליניים של החולים לאחר טיפול בחסר ברזל באמצעות Ferinject. כל זאת , מדגיש פרופ' קרן, ללא תופעות לוואי חריגות כפי שהדגימו מחקרים שנעשו עם הטיפול ב-Ferinject.  פרופ' קרן מדגיש כי טיפול בברזל פומי לא היה אפקטיבי בחולי אי ספיקת לב.  פרופ' קרן סיכם את הרצאתו תוך הצגת ההנחיות הקליניות של החברה האירופאית לקרדיולוגיה הממליצות לשקול טיפול ב- Ferinject בחולי אי ספיקת לב עם חסר בברזל בדרגת המלצה A .

פרופ' סקוני הציג בהרצאתו מגבלות שהיו במחקרים שבחנו טיפול בחסר ברזל בחולי אי ספיקת לב , ושחסר עדיין מידע על השפעת הטיפול בחסר ברזל על תחלואה ותמותה. פרופ' קרן השיב לטענה זו כי מספר מחקרים שיתפרסמו בקרוב בוחנים את השפעת הטיפול ב- Ferinject על התחלואה והתמותה בחולי אי ספיקת לב (FAIR HF2 & HEART FID).

לצפייה בהרצאות

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<