חדשות

עורכי ה-New England Journal of Medicine החליטו על משיכת מחקר PREDIMED בנושא דיאטה ים תיכונית ופרסום מחדש של הנתונים (N Engl J Med)

16/06/2018

 

בכתב העת New England Journal of Medicine הוחלט על משיכה ופרסום מחדש של גרסה חדשה של תוצאות מחקר PREDIMED, בו נבחנו תוצאות דיאטה ים תיכונית, בעקבות חששות בנוגע למהימנות חלק מהנתונים. בכתב העת הוחלט עוד על תיקונים מינוריים של חמישה מחקרים אחרים, כאשר כל התיקונים הללו פורסמו במהלך 13 ביוני באתר של כתב העת.

 

התיקונים בוצעו בעקבות חששות שהועלו בנוגע לפיזור הנתונים מצד מרדים בבריטניה בעל ניסיון בחשיפה מחקרים מוטעים. אותו מרדים דיווח בשנה שעברה על שימוש בכלי סקירה אשר הטיל ספק בנוגע לנתונים בחלק מהמחקרים. שאלות אלו עשויים להוביל לפרשנות שגויה, טעות סטטיסטית, או טעויות פשוטות.

 

עם זאת, על-בסיס מחקרים קודמים סביר כי בחלק מהנתונים שהודגשו במחקר האחרון בוצעו שינויים באופן מכוון. לכל הפחות, ברור כי הדיווח על מחקרים אקראיים ומבוקרים היה מוטעה באופן חמור.

 

מחקר PREDIMED פורסם במקור בשנת 2013 והדגים השפעה חיובית של דיאטה ים תיכונית על תוצאות קרדיווסקולארית, אך בעקבות גילוי טעויות נרחבות במחקר, הוחלט על משיכתו ופרסומו מחדש. כאשר החוקרים בחנו את הנתונים בשנית, הם מצאו עוד כי התוצאות המקוריות כללו חולים שלא חולקו באקראי כראוי. מדובר בטעות מהותית ובמאמר המתוקן הוצגו נתוני החולים הנכונים, אך התוצאות לא השתנו באופן משמעותי.

 

החוקר הראשי של מחקר PREDIMED הסביר כי הייתה סטייה קטנה מהפרוטוקול במהלך תהליך ההקצאה האקראית. הם מדווחים כי ההקצאה הייתה אמורה להיות אקראית באופן פרטני, אך כ-10% מהאוכלוסיה חולקו לפי משק בית או מרפאה, למרות שהמחקר לא היה מתוכנן באופן זה.

 

הטעויות המינוריות במחקרים האחרים נבעו מהחלפה לא-מכוונת של המונחים "סטיית תקן" ו"שגיאת תקן"  במשתנים הבסיסיים במאמרים המקוריים. מדובר רק בטעות טכנית, אך ניתן להתייחס אליה כאל ברומטר של שיעור הטעויות. במידה וישנן טעויות מסוג זה במאמר, אזי ייתכן כי ישנן טעויות בנתונים חשובים יותר, דוגמת התוצאות המרכזיות.

 

אנשי ה-New England Journal of Medicine בחנו 11 מאמרים שעלו כחשודים לטעות ומצאו כי בחמישה דווח בשוגג על שגיאת תקן כסטיית תקן, או להיפך. טעויות אלו הסבירו את הממצאים ותוקנו.

 

בעיתון הוחלט על הוספת רמת בחינה נוספת של המאמרים, הממוקדת בבחינת מאפייני טבלאות בסיס. לאחר סיקור עמיתים חיצוני, טבלאות מאפיינים בסיסיים נבחנות כעת ע"י סטודנט מתקדם בלימודי ביו-סטטיסטיקה וכן ע"י העורכים ואחד הסטטיסטיקאים היועצים.

 

N Engl J Med. Published online June 13, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<