הרצאות מצגות

הרצאתו של ד''ר רועי אלדור מכנס DOT 2018: שילוב אינסולין ו-GLP-1: הטוב מכל העולמות

28/06/2018

מאת מערכת אי-מד

בהרצאה זו  שהוצגה במליאת כנס DOT 2018 ב-30/5/18  התמקד ד"ר אלדור ביתרונות השילוב של אינסולין ו-GLP-1 בטיפול בחולי סוכרת שאינם משיגים איזון לאחר טיפול פומי או לאחר טיפול באינסולין . 

לדעתו של ד"ר אלדור, השילוב של שתי תרופות אלה בתרופה אחת הפכו את התרופה המשולבת לתרופה חדשה שלה אפקטיביות העולה על כל אחת ממרכיביה.

נסקרו שני התכשירים הקימים כיום בישראל עם שילוב:

1.      ה-SULIQUA, שהוא שילוב של ליקסיסטנייד ואינסולין גלרג'ין . התרופה מגיעה בשני יחסים : א.  יחס של 2 יח' אינסולין ליח' GLP-1 אחד, ב. יחס של 3 יח' אינסולין ליח' GLP-1 אחת.   היכולת לבחור בשתי האפשרויות מאפשרת גמישות בטיפול ומתן יותר GLP-1 למטופל פחות רגיש, ופחות GLP-1 למטופל עם רגישות גדולה יותר במערכת העיכול.

2.      ה-XULOTPHY שהוא שילוב של ליראגלוטייד ואינסולין דגלודק. התרופה קיימת ביחס אחד בין המרכיביםיחס של 27.8 יח' אינסולין ל-1 מיליגרם של לירגלוטייד).

ד"ר אלדור הציג מס' מחקרים מהם עולה שהטיפול המשולב משיג ירידה ניכרת ברמות A1C והשגת יעדי איזון במרבית החולים, בחולים שלא היו מאוזנים על טיפול פומי ובחולים שלא היו מאוזנים על טיפול באינסולין.  

נתון מעניין נוסף שהציג ד"ר אלדור הוא שזמן ההגעה לאיזון גליקמי קצר הרבה יותר תחת הטיפול ב- SULIQUA, בערך מחצית הזמן לעומת הטיפול הקודם. לכך יש לדעת ד"ר אלדור חשיבות רבה גם מבחינת העצמת המטופל וגם מבחינת מניעת סיבוכים.

ד"ר אלדור הראה כי למרות הירידה המאוד טובה בהורדת ה-A1C  - לא הייתה עליה בסיכון להיפוגליקמיות, לא כתוספת לטיפול פומי ולא בהשוואה לטיפול אינסולין באזלי. יתרון חשוב שסוליקווה הראתה הוא ירידה משמעותית בשיעור הסובלים מבחילות והקאות בהשוואה לטיפול  בליקסיסנטייד  בלבד בשל  העבודה שהשילוב ניתן תוך כדי טיטרציה (לפי מינון האינסולין) . בנוסף, גם מבחינת משקל היה יתרון לסוליקווה , במקום עלייה במשקל הקיימת באינסולין , הסוליקווה הראתה הבדל של כ-1.4 ק"ג במשקל בהשוואה לאינסולין באזלי.

לסיכום מדגיש ד"ר אלדור ששילוב GLP-1 ואינסולין בזאלי בזריקה אחת חד יומית הוא למעשה פוטנטי יותר בהשגת איזון גליקמי וזאת ללא עליה בסיכון להיפוגליקמיות ועם ירידה במשקל בהשוואה לאינסולין באזלי.

 להרצאה המלאה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<