חדשות

סיכון מוגבר לממאירויות בילדים שנולדו עם HIV (מתוך כנס ה-IAC)

29/07/2018

 

בצעירים שנולדו עם HIV (Human Immunodeficiency Virus) סיכון הרבה יותר גבוה לתמותה והתפתחות מחלות ממאירות, בהשוואה לאחרים שנולדו ללא הזיהום הנגיפי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך כנס ה-International AIDS Conference.

 

בסקירה הרטרוספקטיבית זיהו החוקרים 290 משתתפים, להערכת התמותה מכל-סיבה ומחלות ממאירות בחולים עם הדבקה לפני הלידה ב-HIV בין ינואר 2004 ועד סוף 2017. המחקר כלל צעירים בגילאי 10-24 שנים, אשר הגיעו למעקב לפחות פעמיים. המשתתפים היו במעקב עד תום תקופת המחקר, עד גיל 25 שנים, עד שעזבו את הטיפול או שאבדו למעקב.

 

מבין המשתתפים הללו, בשמונה תועדה מחלת ממארת (2.8% מכלל המדגם). שבעה מבין שמונה חולים היו גברים. הגיל החציוני בעת ממאירות עמד על 19 שנים. החוקרים מדווחים על שלושה מקרים של לימפומה שאינה הודג'קין, שלושה מקרים של מחלת הודג'קין, מקרה של סרטן כבד ומקרה של אדנוקרצינומה של מערכת העיכול/כיס מרה.

 

במהלך המעקב נרשמו שישה מקרי תמותה, כולל שלושה מקרי תמותה עקב המחלה הממארת. חולה אחד הלך לעולמו עקב דלקת קרום המוח על-רקע קריפטוקוקוס ושניים הלכו לעולמם עקב זיהום HIV בשלב סופני משנית להיענות ירודה לטיפול כנגד הזיהום הנגיפי.

 

בהשוואה לצעירים באותו גיל וללא זיהום ב-HIV, שיעורי התמותה של 2.1% היו גבוהים פי 9.4 בקרב אלו שנולדו עם HIV. הסיכון לתמותה היה גבוה פי 12.9 באלו שנולדו עם HIV, בהשוואה לביקורות. הסיכון למחלת הודג'קין היה גבוה פי 33.2 בקבוצה זו והסיכון ללימפומה שאינה הודג'קין היה גבוה פי 69, בהשוואה לביקורות.

 

החוקרים ממליצים לרופאים להכיר את הסיכון המוגבר למחלות ממאירות באוכלוסיה זו ולשמור על דרגת חשד גבוהה.

 

מתוך כנס ה-IAC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<