חדשות

הנחיות חדשות תומכות בבדיקות סקר שגרתיות לאי-נקיטת שתן בכל הנשים (Ann Intern Med)

15/08/2018

 

הנחיות חדשות מטעם ה-WPSI (Women's Preventive Services Initiative) תומכות בהשלמת בדיקת סקר שנתית לאי-נקיטת שתן בכל הנשים, החל מגיל ההתבגרות, ועל רופאים להפנות נשים אלו להערכה נוספת וטיפול במידת הצורך. המלצות זו פורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine, אעפ"י שאין הוכחות ישירות התומכות בגישה זו.

 

המומחים כותבים כי מאחר ובדיקות סקר יעילות עשויות להוביל להתערבות מוקדמת יותר, בדיקות סקר אוניברסאליות על-בסיס שאלון קצר עשויות להוביל לזיהוי תסמיני אי-נקיטת שתן לפני השפעה של הפרעה זו על חיי הנשים.

 

בהעדר עדות ישירה לתועלת ונזקים של בדיקות סקר, המלצה זו התקבלה לאור השכיחות הגבוהה של אי-נקיטת שתן בנשים; ההשפעה של הפרעה זו על הבריאות, איכות החיים והתפקוד של נשים; ועדויות עקיפות לדיוק הבדיקות, העשויות לשמש כבדיקת סקר בתנאי רפואה ראשוני, לצד התועלת והנזקים של הטיפול.

 

ההמלצות מבוססות על נתוני סקירה שיטתית של 17 מחקרים. מחקרים אלו לא בחנו את התועלת או הנזק של בדיקות סקר, כל המחקרים נערכו במטרה לקבוע את הדיוק האבחנתי של שאלוני סקירה. מבין אלו, רק שלושה מחקרים בוצעו מחוץ למרפאות מומחים, כאשר המשתתפות לא גויסו על-בסיס תסמינים.

 

גישה שמרנית לטיפול, דוגמת תרגילי רצפת אגן וירידה במשקל, אינה צפויה להיות מסוכנת, אך טיפול תרופתי מלווה בתופעות לוואי, כולל אצירת שתן. ישנן התערבויות ניתוחיות רבות זמינות לטיפול באי-נקיטת שתן בנשים, אך אין עדויות אודות התועלת ארוכת הטווח. פרוצדורות הכוללות מרכיבים חדשים לוו בתופעות לוואי חמורות מאוד וארוכות טווח, להן השפעה על איכות החיים של הנשים.

 

במקום המלצה על בדיקת סקר שנתית לנשים לאורך חייהן, המומחים תומכים בהשלמת מחקר אקראי להערכה ישירה של התועלת והנזקים של תכניות סקירה לזיהוי אי-נקיטת שתן בנשים. מחקר זה צריך לבחון את מאזן נזק-תועלת של בדיקות סקר בשלבי חיים שונים ולזהות קבוצות בסיכון גבוה, דוגמת נשים עם הפרעות ברצפת האגן, בהן ייתכן כי התועלת של בדיקות הסקר תעלה על הסיכונים.

 

בשלב זה ה-Health Resources and Services Administration אימץ כבר את ההמלצה להשלמת סקירה לאי-נקיטת שתן שנתית.

 

Ann Intern Med 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני