חדשות

הידרדרות עצם מואצת בנשים עם סוכרת מסוג 2 (Menopause)

08/09/2018

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Menopause עולה כי בשני-שליש מהנשים עם סוכרת מסוג 2 ניתן לזהות מסת עצם נמוכה והידרדרות של המיקרו-ארכיטקטורה. החוקרים כותבים כי מעבר לזקנה, איזון גליקמי ירוד עשוי לשחק תפקיד חשוב ברימודלינג של העצם, תהליך העשוי להיות מלווה בשינויים בחוזק העצם בנשים עם סוכרת מסוג 2.

 

החוקרים בחנו 289 נשים לאחר-מנופאוזה עם סוכרת מסוג 2, אשר טופלו בבית החולים בין 2014-2015. בדיקות צפיפות עצם הדגימו ערכים תקינים ב-36.8% מהנשים, בעוד שב-50.2% תועדו ערכים בטווח אוסטיאופניה וב-13% ערכים בטווח אוסטיאופורוזיס. ארכיטקטורת העצם על-בסיס בדיקת DEXA הייתה תקינה ב-27.4% מהנשים, ירודה חלקית ב-55.4% וירודה ב-17.2% מהנשים.

 

צפיפות העצם בעמוד-שדרה מותני, צוואר ירך וכלל ירך עמדה בקורלציה עם מדד TBS (Trabecular Bone Score), עם הבדלים משמעותיים במדדי TBS בין נבדקים עם צפיפות עצם תקינה, אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס.

 

החוקרים זיהו הבדלים משמעותיים בגיל, שבר חוליות ורמות Bone-Specific Alkaline Phosphatase לאורך קטגוריות TBS שונות ומדדי T-Score שונים. הקורלציה בין צפיפות העצם ובין שברי חוליות הייתה חלשה יותר בהשוואה למדדי TBS, משלב TBS עם צפיפות העצם, מדד FRAX (Fracture Risk Assessment Tool) ומדד FRAX מתוקן ל-TBS.

 

על-בסיס השיטות הזמינות והישימות (צפיפות עצם, מדד TBS, בדיקות מעבדה והערכה קלינית), מחקר זה מאשר כי ישנה שכיחות גבוהה יחסית של פגיעה בחוזק העצם בנשים לאחר-מנופאוזה עם סוכרת מסוג 2, העשויה להיות קשורה עם היארעות מוגברת של שברי חוליות.

 

באשר לקשר בין חוזק העצם ובין שברי חוליות בנשים לאחר-מנופאוזה עם סוכרת מסוג 2, מדד FRAX או מדד FRAX המתוקן ל-TBS עשויים לשמש ככלי מבטיח, זול וקל ליישום.

 

Menopause 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<