חדשות

השמנת יתר מעלה כפליים את הסיכון לאי-נקיטת שתן בנשים (Obesity Reviews)

25/09/2018

 

השמנת-יתר מלווה בסיכון גבוה כמעט כפליים לאי-נקיטת שתן בנשים צעירות ונשים בגיל העמידה, בהשוואה לנשים בעלות משקל תקין, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Obesity Reviews.

 

מטרת הסקירה ומטה האנליזה הייתה לבחון אם עודף-משקל והשמנת-יתר מהווים גורמי סיכון לאי-נקיטת שתן בנשים צעירות ונשים בגיל העמידה. הבנת הקשר הנ"ל במהלך שלבי חיים שונים חשוב מאחר והופעה מוקדמת מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות אי-נקיטת שתן חמורה וקבועה.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית וזיהו 497 מאמרים, מהם 14 נכללו בסקירה הנוכחית. הנתונים נבחנו לפי עודף-משקל והשמנת-יתר ולפי סוג אי-נקיטת שתן (אי-נקיטת שתן עקב דחק, דחיפות, מעורבת וחמורה).

 

בהשוואה לנשים בעלות מדד מסת גוף בטווח התקין, עודף-משקל לווה בעליה של כשליש בסיכון לאי-נקיטת שתן (סיכון יחסי של 1.35), כאשר השמנת-יתר לוותה בסיכון גבוה כמעט כפליים (סיכון יחסי של 1.95). כאשר החוקרים בחנו את הנתונים לפי סוג אי-נקיטת שתן, הם לא זיהו הבדל מובהק סטטיסטית בסיכון הנ"ל.

 

עודף-משקל והשמנת-יתר הינם מנבאים משמעותיים של אי-נקיטת שתן, עם סיכון גדול יותר משמעותית בנוכחות השמנת-יתר. בטיפול בנשים צעירות בסיכון להשמנת-יתר, או אלו שכבר סובלות מהשמנה, הייעוץ הרפואי אינו צריך להיות מוגבלת לבריאות המטבולית בלבד ויש מקום לתת את הדעת גם לחשיבות המשקל העודף על חולשת רצפת האגן והסיכון לאי-נקיטת שתן בעקבות זאת.

 

Obesity Reviews. Published online September 19, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<