חדשות

השוואת פיזיותרפיה אל מול התערבות ניתוחית לטיפול בקרעי מניסקוס (JAMA)

06/10/2018

 

טיפול פיזיותרפיה כמעט דומה ביעילותו לניתוח ארתרוסקופי מוקדם בטיפול בקרע מניסקוס לא-חוסם במבוגרים בגיל העמידה או מבוגרים יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת JAMA.

 

מטרת החוקרים הייתה לבחון אם פיזיותרפיה אינה-נחותה בהשוואה לניתוח ארתרוסקופי (APM או Arthroscopic Partial Meniscectomy) לשיפור תפקוד הברך בחולים עם קרע מניסקוס. הם השלימו מחקר העדר-נחיתות, רב-מרכזי, אקראי, שכלל תשעה בתי חולים בהולנד. המשתתפים במחקר היו בגילאי 45-70 שנים עם קרעי מניסקוס ללא חסימה (כלומר, ללא נעילת מפרק ברך). חולים עם אי-יציבות של הברך, אוסטיאוארתריטיס חמורה ומדד מסת גוף של מעל 35 ק"ג למטר בריבוע לא נכללו במחקר.

 

מדגם המחקר כלל 321 משתתפים, אשר חולקו באקראי לניתוח APM (159 חולים) או פיזיותרפיה (162 חולים). פרוטוקול הטיפול הפיזיותרפי כלל 16 מפגשים של אימונים לאורך שמונה שבועות, עם דגש על קואורדינציה ותרגילי כוח.

 

התוצא העיקרי היה שינוי בתפקוד הברך לפי מדד International Knee Documentation Committee Subjective Knee Form (מדד בטווח 0-100) מתחילת המחקר עד לאחר 24 חודשי מעקב.

 

מדגם המחקר כלל 321 משתתפים (גיל ממוצע של 58 שנים), מהם 289 (90%) השלימו את המחקר (161 נשים ו-158 גברים). בקבוצת הפיזיותרפיה, 47 משתתפים (29%) השלימו ניתוח APM במהלך 24 חודשי מעקב ושמונה משתתפים שחולקו להתערבות ניתוחית, לא השלימו ניתוח APM.

 

במהלך 24 חודשי מעקב, תפקוד הברך השתפר בקבוצת החולים לאחר ניתוח בהיקף של 26.2 נקודות ובקבוצת הפיזיותרפיה תועד שיפור של 20.4 נקודות. ההבדל הכולל בין הקבוצות עמד על 3.6 נקודות (p=0.01 להעדר-נחיתות). אירועים חריגים תועדו ב-18 משתתפים בקבוצת ההתערבות הניתוחית וב-12 משתתפים בקבוצת טיפול פיזיותרפי. ניתוח חוזר (3 מקרים בקבוצת ההתערבות הניתוחית ומקרה אחד בקבוצת פיזיותרפיה) וביקורים נוספים במרפאות חוץ בשל כאב ברכיים (6 בקבוצת הניתוח ו-2 בקבוצת פיזיותרפיה) היו האירועים החריגים הנפוצים ביותר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור ממצאי המחקר, ניתן לשקול תרגילי פיזיותרפיה כחלופה לניתוח בחולים עם קרעי מניסקוס.

 

JAMA. Published online October 2, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<