חדשות

התועלת של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי בילדים עם הפרעות חרדה (JAMA Psychiatry)

08/11/2018

 

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי הינו הטיפול הפסיכותרפי המתאים ביותר לטיפול בילדים ומתבגרים עם הפרעות חרדה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

מטרת המחקר הייתה להשוות ולדרג את הסוגים השונים של טיפולי פסיכותרפיה והגישות השונות למתן טיפולים אלו להפרעות חרדה בילדים ומתבגרים. החוקרים השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Cochrane Central Register of Controlled Trials, EMBASE, PsycINFO, Web of Science, CINAHL, ProQuest Dissertations, LILACS ודיווחים שהגיעו למנהל המזון והתרופות האמריקאי.  הם התמקדו במחקרים אקראיים שבחנו פסיכותרפיה מובנית עם פסיכותרפיה אחרת או קבוצת ביקורת לטיפול בהפרעות חרדה בילדים ומתבגרים.

 

התוצאים העיקריים כללו את היעילות (שינוי בתסמיני חרדה) לאחר-טיפול ולאורך המעקב, קבלת הטיפול (שיעורי הפסקת טיפול מכל-סיבה) ואיכות החיים ושיפור תפקודי.

 

הסקירה כללה 101 מחקרים ייחודיים, עם סך כולל של 6,625 משתתפים. החוקרים השוו בין ארבע גישות פסיכותרפיה שונות וארבעה מצבי בקרה ספציפיים. דרגת הודאות של העדויות דורגה כנמוכה או נמוכה מאוד במרבית ההשוואות.

 

מבחינת היעילות, מרבית הטיפולים הפסיכותרפיים היו יעילים יותר משמעותית מרשימת המתנה לאחר-טיפול ובתום המעקב. עם זאת, רק טיפול קוגניטיבי-התנהגותי קבוצתי היה יעיל יותר משמעותית, בהשוואה לטיפולי פסיכותרפיה אחרים וכל מצבי הביקורת לאחר-טיפול. באשר לקבלת הטיפול, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בגישת ביבליותרפיה לווה בשיעור גבוה יותר משמעותית של הפסקות טיפול מכל-סיבה, בהשוואה לגישות פסיכותרפיה ומצבי ביקורת אחרים (טווח יחסי סיכויים של 2.48-9.32). במונחי איכות חיים ושיפור תפקודי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי היה יעיל יותר משמעותית מטיפול דמה פסיכולוגי ומרשימת המתנה.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון הפרעות חרדה ספציפיות, טיפולי פסיכותרפיה ספציפיים להפרעות וגורמים המשפיעים על תוצאות הטיפול.

 

JAMA Psychiatry. Published online October 31, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<