חדשות

התקדמות בטיפול תרופתי למחלת כבד שומני (מתוך כנס ה-AASLD)

15/11/2018

 

למרות שפותחו תרופות רבות לטיפול ב-NASH (Nonalcoholic Steatohepatitis), אשר הדגימו תוצאות חיוביות במחקרים קליניים בשלב 2, נראה כי הריפוי של מחלת הכבד נעוץ במשלב של תרופות עם מנגנונים שונים, כך טוענים מומחים במהלך כנס ה-AASLD (American Academy for the Study of Liver Disease).

 

לצד מגיפת ההשמנה, NASH הופכת נפוצה יותר ויותר ותוצאות מחקרים בשלב 2 זכו לתשומת לב רבה, לאחר שהדגימו תוצאות חיוביות עם MGL-3196, GS-9675, NGM282, Arachidyl-Amido-Cholanoic-Acid, Tropifexor ו-VK2809.

 

כל התרופות מפחיתות שומן כבדי, כפי שנקבע לפי בדיקת PDFF (Proton Density Fat Fraction). התרופות גם משפרות מספר מדדים אחרים של המחלה, דוגמת NASH Activity Score, פיברוזיס ורמות ALT.

 

תכשירים אלו ל-NASH מצטרפים לארבעה תכשירים שכבר זמינים במחקרים בשלב 3: Obeticholic Acid, Elafibranor, Selnosertib ו-Cenicriviroc.

 

עם זאת, אין מנצח ברור מהמחקרים הללו. קשה לקבוע כמה הסמנים הנמדדים במחקרים יגנו על חולים מתחלואה ותמותה. במקרים של NASH חל הרס הדרגתי של הכבד; מרבית מקרי התמותה נובעים ממחלת לב או ממאירות, משנית לנזק זה, האורך עשרות שנים.

 

בדומה ל-Obeticholic Acid, התכשירים GS-9674 ו-Tropifexor הם אגוניסטים לקולטן FXR (Farensoid X Receptor), המסייע בבקרת מטבוליזם חומצות מרה, פחמימות ושומנים, ורגישות לאינסולין. הם גם משחקים תפקיד בגדילה ורגרנציה לאחר נזק כבדי.

 

התכשירים MGL-3196 ו-VK2809 הם אגוניסטים לקולטן ביתא להורמוני תריס, המתווך השפעות הורמוני תריס בכבד, LDL, טריגליצרידים, כבד שומני ורגישות לאינסולין.

 

מנגד, Arachidyl Amido Cholanoic Acid מעכב את Stearoyl CoA Desaturase ובעל מנגנון פעילות כפול על פיברוזיס כבדי, הפחתת בקרת סטיאטוזיס, ופעילות ישירה על תאי כבד.

 

התועלת האפשרית של כל הגישות הללו הודגמה במחקרים בשלב 2. אך נראה כי הטיפולים היעילים ביותר עשויים לכלול שילוב של תרופות, הפועלות במנגנונים שונים. במחקר בשלב 2 הנערך בימים אלו, נבחן משלב GS-9674 עם Selonsertib, מעכב ASK1 (Apoptosis Regulating Kinase) עם GS-9676, מעכב Acetyl-CoA Carboxylase.

 

יש היגיון בשילוב תכשירים אלו מאחר והתרופות המצויות כעת במחקרים בשלב 3 לא הדגימו פוטנציאל ריפוי של NASH לבדן. במחקר בשלב 2b הייתה להן השפעה מינימאלית.

 

מתוך כנס ה-AASLD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<