חדשות

צריכת משקה אנרגיה יחיד לוותה בירידה בתפקוד אנדותל בצעירים (מתוך כנס ה-AHA)

18/11/2018

 

מתוצאות מחקר חדש עולה כי צריכה של משקה אנרגיה יחיד לווה בליקוי חד ומשמעותי בתפקוד האנדותל במבוגרים צעירים. מהנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-AHA (American Heart Association) עולות עדויות נוספות לנזק אפשרי של משקאות אנרגיה.

 

מדגם המחקר כלל 44 סטודנטים לרפואה צעירים, שלא נהגו לעשן (גיל ממוצע של 24.7 שנים; מדד מסת גוף ממוצע של 23.4). במהלך המחקר נבחנו לחץ הדם, הדופק והאק"ג של המשתתפים.

 

בתחילת המחקר, המשתתפים השלימו בדיקות להערכת תפקוד האנדותל על-בסיס הרחבה תלוית-אנדותל משנית לזרימה עם אולטרה-סאונד ברזולוציה גבוהה. המשתתפים שתו משקה אנרגיה ומדידות חוזרות בוצעו לאחר 90 דקות.

 

מהתוצאות עלה כי צריכת משקה אנרגיה לוותה בירידה משמעותית בשיא הרחבה משנית לזרימה. התגובה פחתה מ-5.1% בתחילת המחקר ל-2.8% לאחר 90 דקות מצריכת משקה האנרגיה.

 

עוד תועדה עליה בקצב הלב ובלחץ הדם. הדופק עלה בממוצע ב-12 פעימות לדקה ולחץ הדם עלה -12-14 מ"מ כספית לאחר חמש דקות. לאחר 90 דקות, ערכים אלו שבו לטווח התקין, אם כי תפקוד האנדותל עדיין היה מופחת מאוד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי למשקאות אנרגיה השפעה ישירה על האנדותל. הם גם קוראים להשלים מחקרים להערכת הקשר בין צריכה ארוכת-טווח של משקאות אנרגיה ובין הפרעה בתפקוד האנדותל.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<