חדשות

הערך המנבא השלילי של צילום חזה בהערכת דלקת ריאות בילדים (Pediatrics)

22/11/2018

 

רופאים נתקלים לעיתים קרובות באי-ודאות בנוגע לשאלה אם יכולים להתבסס על צילום חזה שלילי לשלילת אבחנה של דלקת ריאות בילדים, גם כאשר סימנים ותסמינים קליניים מעלים חשד לאבחנה זו. במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Pediatrics דיווחו חוקרים כי צילום חזה שלילי שלל אבחנה של דלקת ריאות במרבית הילדים וקבעו כי בנוכחות צילום חזה שלילי וחשד קליני נמוך לאבחנה זו, ניתן לעקוב אחר הילדים ללא מתן טיפול אנטיביוטי.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את האפשרות לשלול אבחנת של דלקת ריאות על-בסיס צילום חזה בילדים. החוקרים ביקשו לבחון את הערך המנבא השלילי של צילום חזה בילדים עם חשד לדלקת ריאות.

 

מדגם המחקר כלל ילדים בגילאי 3 חודשים עד 18 שנים, אשר השלימו צילום חזה בחשד לדלקת ריאות בחדר מיון של בית חולים שלישוני. ילדים שקיבלו טיפול אנטיביוטי באותה עת ואלו עם מחלה כרונית ברקע הוצאו מהמחקר.

 

התוצא העיקרי הוגדר כאבחנת דלקת ריאות ע"י רופא, ללא תלות בממצאים הדמייתיים. תוצאות צילום חזה סווגו כחיוביות, לא חד-משמעיות או שליליות, בהתאם לפענוח של הרדיולוג. ילדים עם צילום חזה שלילי וללא אבחנה קלינית של דלקת ריאות היו במעקב לאורך שבועיים לאחר הביקור בחדר המיון. ילדים שאובחנו עם דלקת ריאות במהלך המעקב שימשו לזיהוי מקרים של תוצאות שליליות-שגויות של צילום חזה.

 

מדגם המחקר כלל 683 ילדים שלקחו חלק במחקר שנארך לאורך שנתיים (גיל חציוני של 3.1 שנים). החוקרים מדווחים כי ב-457 ילדים צילום החזה היה שלילי (72.8%); ב-44 מהילדים הללו (8.9%) נקבעה אבחנה קלינית של דלקת ריאות ול-42 ילדים (9.3%) ניתן טיפול אנטיביוטי לתסמונות חיידקיות אחרות.  מבין 411 הילדים עם צילום חזה שלילי שטופלו ללא-אנטיביוטיקה, 5 אובחנו בהמשך עם דלקת ריאות בתוך התקופה של השבועיים לאחר הביקור בחדר המיון (ערך מנבא שלילי של צילום חזה: 98.8%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי צילום חזה שלילי שולל אבחנה של דלקת ריאות במרבית הילידם וכי במרבית המקרים בהם קיים חשד קליני נמוך לאבחנה, ניתן לעקוב אחר הילדים ללא צורך במתן טיפול אנטיביוטי.

 

Pediatrics. 2018;142.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<