חדשות

ממצאים חדשים מצביעים על עליה ניכרת בסיכון למחלות לב וכלי דם בחולי לופוס (Lupus Sci Med)

25/11/2018

 

חולים עם SLE (Systemic Lupus Erythematosus) נותרים בסיכון מוגבר לטרשת עורקים מואצת וישנן שאלות חשובות  שעדיין לא זכו למענה, כך מדווחים חוקרים מבריטניה במאמר שפורסם בכתב העת Lupus Science & Medicine.

 

החוקרים ביקשו לתאר את שיעור התקדמות נגע טרשתי ואת הגורמים המשפיעים על כך, כמו גם לבחון הופעת מחלה קרדיווסקולארית קלינית, במדגם של חולי לופוס מבריטניה. הם גייסו למחקר נשים לבנות עם SLE, אשר השלימו הערכה קלינית והערכת סיכון קרדיווסקולארי בתחילת המחקר, כולל מדידת עובי שכבת אינטימה-מדיה של עורקי התרדמה ונגע טרשתי בעורקי התרדמה לפי בדיקת אולטרה-סאונד. הנשים היו במעקב לאורך לפחות 3.5 שנים מהביקור הראשוני והשלימו בדיקת דופלר חוזרת של עורקי התרדמה להערכת התקדמות נגע טרשתי בעורק התרדמה.

 

מבין 200 חולים עם בדיקות הדמיה בתחילת המחקר, 124 משתתפים (62%) השלימו הערכה שניה לאחר חציון של 5.8 שנים. נגעים חדשים התפתחו ב-32 משתתפים (26%, 4.5% בשנה) והתקדמות הנגע הטרשתי תועדה ב-52 משתתפים (41%).

 

גורמים שנקשרו עם התקדמות הנגע הטרשתי כללו גיל מתקדם (יחס סיכויים של 1.13), נוכחות נוגדנים מסוג Anti-Cardiolipin (יחס סיכויים של 3.36) ו-Anti-Ro (יחס סיכויים של 0.31).

 

אירועים קרדיווסקולאריים תועדו ב-7.2% מהמשתתפים לאורך 5.8 שנים, בהשוואה ל-1.0% לפי הצפוי על-בסיס מדד סיכון פרמינגהם.

 

רמות טריגליצרידים גבוהות יותר (יחס סיכויים של 3.6), חשיפה אי-פעם לטיפול ב-Cyclophosphamide (יחס סיכויים של 16.7) ומדד Systemic Lupus International Collaborating Clinics (יחס סיכויים של 9.62) ניבאו באופן בלתי תלוי אירועים קרדיווסקולאריים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טרשת עורקים מואצת עדיין מהווה אתגר מג'ורי בטיפול בחולי לופוס. הם ממליצים על גישה מקיפה יותר לניהול הסיכון למחלות לב וכלי דם באוכלוסיה זו במטרה לשפר את התוצאות הקרדיווסקולאריות באוכלוסיה בסיכון-גבוה זו.

 

Lupus Sci Med 2018

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<