חדשות

טיפול בעזרת פעימות גלי רדיו מספק הקלה בכאבי גב (מתוך כנס ה-RSNA)

04/12/2018

 

טיפול בעזרת פעימות גלי רדיו (Pulsed Radiofrequency), הניתן באופן מכוון לגב באמצעות מחט כה עדינה עד שאין צורך בהרדמה, הוביל להקלה בכאבי גב, רגל וכאב סכיאטי לאורך שנה אחת ויותר, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו במהלך כנס ה-RSNA (Radiological Society of North America).

 

החוקרים מסבירים כי לאחר עשר דקות בלבד של פעימות גלי רדיו, מנצלים את המיקום של המחט ומזריקים כמות קטנה של סטרואידים. הם מודעים לכך שעולה השאלה אם התועלת הינה משנית לטיפול בפעימות גלי רדיו או משנית לזריקות סטרואידים ולכן בחרו להשלים את המחקר, כך שניתן יהיה להשוות בין שתי הגישות.

 

שנה אחת לאחר טיפול בפעימות גלי רדיו עם זריקות סטרואידים, 95% מבין 113 החולים במחקר דיווחו כי זכו להקלה בכאב ברגליים, זאת בהשוואה ל-61% מבין 116 החולים שטופלו בזריקות בלבד. החוקרים מדווחים כי עם זריקה אחת ופעימות גלי רדיו, מדדי הכאב ירדו ומדדי איכות החיים השתפרו.

 

החוקרים מדווחים כי למעלה מ-90% מהחולים דיווחו על תועלת קלינית מהטיפול המשולב ו-80% מהחולים לא סבלו מכאב לאחר שנה אחת. בקבוצת הטיפול בזריקות סטרואידים, 65% דיווחו על תועלת קלינית לאחר שנה אחת ו-55% לא סבלו עוד מכאב.

 

התועלת הייתה גדולה יותר משמעותית עם טיפול בפעימות גלי רדיו לאחר 4 שבועות, 12 שבועות ו-52 שבועות, בהשוואה לתוצאות זריקות סטרואידים בלבד.

 

מומחים בתחום מסבירים כי השילוב של גלי רדיו עם סטרואידים הביא להקלה ממושכת בכאב לאחר שנה אחת. כמעט כל המשתתפים שקיבלו טיפול בגלי רדיו דיווחו על שיפור לאחר שנה אחת.

 

מתוך כנס ה-RSNA

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני