חדשות

למעלה מ-70% ממשתתפי סקר e-Med תומכים בגישה האנגלית לסיגריות אלקטרוניות ותחליפי עישון הרואה במוצרים אלה ככלי עזר חשוב לגמילה מעישון

19/12/2018

מאת מערכת אי-מד

לאחרונה פרסמנו סקירה על מדיניות רשויות הבריאות באנגליה באשר לסיגריות אלקטרוניות ותחליפי עישון, ממנה ניתן היה לראות שבניגוד למה שקורה כיום בישראל, גם משרד הבריאות וגם המכון הלאומי לחקר הסרטן בבריטניה רואים במוצרים אלה כחלק מהעזרים והכלים העשויים לסייע בגמילה מעישון, ובאופן שמפחית משמעותית את הסיכונים הבריאותיים העצומים הכרוכים בעישון.

בעקבות כך אף הסתדרות הרוקחים בבריטניה פרסמה נייר עמדה התומך במכירת מוצרים אלה בבתי מרקחת במסגרת הייעוץ והאמצעים שמעניקים רוקחים ללקוחות המעוניינים להיגמל מעישון.

מנגד הצגנו את טיעוני האיגודים המקצועיים בישראל לגישה זו (אין עדויות קליניות מספקות עדיין להפחתת הסיכון לתחלואה ותמותה תחת מעבר מעישון סיגריות רגילות לתחליפי עישון אלה,  סכנה למתמכרים חדשים, מתן לגיטמיציה לנוהל הפסול של עישון ועוד) וביקשנו את קהל הקוראים להביע דעתו. (הסקר עדיין פעיל ומי שטרם השתתף יכול להצביע כעת)

שאלנו אתכם 2 שאלות: האחת, מהי הגישה הנראית לכם נכונה יותר (אנגליה מול ישראל) ?  כפי שניתן לראות כאן, נכון לפחות לזמן כתיבת שורות אלה (השאלון עדיין פעיל וניתן להשתתף בו) מתוך 264 משיבים 71% מעדיפים את הגישה המקובלת באנגליה.

זהו כמובן אינו סקר מדעי ולא ניתן לראות אותו כסקר שמייצג את הקהילייה הרפואית באופן סטטיסטי מובהק, אך יחד עם זאת, לאור התוצאה החד משמעית, יש ודאי לתוצאה זו משמעות, וחשוב שמקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות יהיו מודעים לה.

 

ושאלנו עוד שאלה... הרי די ברור לנו שסיגריות הטבק הן מוצר חוקי רק בשל העובדה שכאשר מוצר זה החל להיות משווק לפני למעלה מ-100 שנה לא היה עדיין מידע לנזק העצום שהסיגריות גורמות. לו היום הייתה תעשייה כלשהיא מנסה להשיק מוצר עם פרופיל בריאותי גרוע כל כך אף רשות בריאותית וצרכנית לא הייתה מאשרת אותו. השאלה ששאלנו אתכם, והיא היפותטית כמובן , היא מה דעתכם על גישה לפיה ייאסר לחלוטין (בהדרגה) ייצור ושיווק של סיגריות רגילות (לצורך העניין מוצרי עישון שריכוז הקרצינוגנים והחומרים הרעילים שלהם הנספגים בזמן העישון עולה על רמת סף מסויימת) מחד, ומאידך תוגדל הזמינות והלגיטימציה לסיגריות אלקטרוניות ותחליפי עישון .

כאן כפי שניתן לראות כ-60% תומכים בגישה זו, מול 40% המתנגדים או שאינם מאמינים שהיא ישימה.

להלן התוצאות נכון ל-19/12/18:

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני