חדשות

המאפיינים העיקריים של כאב ברכיים דמוי כאב נוירופתי (Arthritis Res Ther)

26/12/2018

 

כאב ברכיים דמוי כאב נוירופתי (Neuropathic-like Knee Pain, או NKP) מדווח לעיתים קרובות בחולים המתלוננים על כאבי ברכיים, אך התרומה של גורמי סיכון מרכזיים ופריפריים להתפתחות הפרעה זו לא נבחנה היטב עד כה. במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Research & Therapy מדווחים חוקרים כי כאב ברכיים דמוי כאב נוירופתי נובע ברובו מגורמי סיכון מרכזיים ועשוי לדרוש גישות שונות למניעה וטיפול.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לקבוע את שיעורי הימצאות NKP במדגם מבוסס-קהילה של מטופלים עם כאבי ברכיים ולזהות גורמי סיכון הקשורים בכאב ברכיים דמוי כאב נוירופתי.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך, אשר כלל 9,506 משתתפים בגילאי 40 שנים ומעלה, אשר השיבו על שאלונים בדואר. השאלונים כללו שאלות אודות חומרי כאבי ברכיים (מדד דירוג מספרי) וסוג הכאב (נוירופתי או נוציצפטיבי) על-בסיס Modified painDETECT, כמו גם גיל, מדד מסת גוף, חבלה משמעותית לברך, כאב מפושט, קטסטרופיזציה של כאב ועייפות. גורמי הסיכון סווגו למרכזיים ופריפריים והחוקרים חישבו את התרומה הפרופורציונאלית לסיכון (Proportional Risk Contribution או PRC).

 

מהתשובות לשאלונים עלה כי 28.2% מהנשאלים סבלו מכאבי ברכיים, מהם 13.65% סבלו מכאב דמוי כאב נוירופתי (כלומר, 3.9% מכלל האוכלוסיה). נשים דיווחו על שכיחות גבוהה יותר של NKP. לאחר תקנון לגיל, מגדר, מדד מסת גוף ועוצמת הכאב, החוקרים זיהו קשר בין NKP דפיניטיבי ובין פיברומיאלגיה (יחס סיכויים מתוקן של 4.07), כאב מפושט (יחס סיכויים מתוקן של 1.93), אוסטיאוארתריטיס נודאלי (יחס סיכויים מתוקן של 1.80), חבלה (יחס סיכויים מתוקן של 1.50), קטסטרופיזציה של כאב (יחס סיכויים מתוקן של 5.37) ועייפות (יחס סיכויים מתוקן של 5.37), בהשוואה למשתתפים ללא NKP.

 

אעפ"י שרק גורמי סיכון מרכזיים תרמו ל-NKP (תרומה פרופורציונאלית לסיכון של 8% עם גורמי סיכון מרכזיים, לעומת 3% עם גורמי סיכון היקפיים), הן גורמי סיכון מרכזיים והן גורמי סיכון היקפיים תרמו באופן שווה לכאבי ברכיים שאינם מסוג דמוי-כאב נוירופתי (התרומה הפרופורציונאלית לסיכון עמדה על 10% בשני המקרים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור ההבדלים בגורמי הסיכון לכאב דמוי כאב נוירופתי, ייתכן ויש מקום לגישות שונות לטיפול ומניעה של מצבים אלו.

 

Arthritis Res Ther. 2018;20(215) 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<