חדשות

תרופות לטיפול ביתר לחץ דם המגבירות את רגישות העור לאור שמש מלוות בסיכון מוגבר לסרטן העור (The British Journal of Dermatology)

01/01/2019

 

תרופות רבות לטיפול ביתר לחץ דם מגבירות את הרגישות של העור לאור שמש ומחקרים קודמים קשרו בין טיפול זה ובין סיכון מוגבר לסרטן של השפה, אך עד כה לא היה ברור אם תרופות אלו משפיעות על הסיכון לקרצינומה עורית של תאי קשקש. במאמר שפורסם בכתב העת The British Journal of Dermatology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, התומכות בסיכון מוגבר לממאירות זו בעקבות טיפול זה.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין טיפול בתרופות ליתר לחץ דם ובין הסיכון לקרצינומה עורית של תאי קשקש בקרב מדגם שכלל מטופלים לבנים עם יתר לחץ דם, אשר טופלו במסגרת מערכת הבריאות של צפון קליפורניה (28,357 מטופלים).

 

החוקרים בחנו את רשומות הרוקחות האלקטרוניות במטרה לקבוע חשיפה לתרופות לאיזון יתר לחץ דם, אשר סווגו ככאלו המעלות את רגישות העור לאור שמש, אלו ללא השפעה דומה ואלו שהשפעתם על הרגישות לאור שמש לא הייתה ידועה. הם זיהו חולים שפיתחו קרצינומה עורית של תאי קשקש במהלך המעקב (3,010 משתתפים).

 

בהשוואה לאלו שלא טופלו בתרופות לאיזון לחץ הדם, הסיכון לקרצינומה עורית של תאי קשקש היה מוגבר בקרב אלו שנטלו א-פעם תרופות לאיזון לחץ הדם אשר הגבירו את רגישות העור לאור שמש (יחס סיכון מתוקן של 1.17) ואלו שנטלו אי-פעם תרופות לאיזון לחץ דם שהשפעתן על רגישות העור לא הייתה ידועה (יחס סיכון מתוקן של 1.11), אך לא זוהה קשר דומה עם תרופות שלא הגבירו את רגישות העור לאור שמש.

 

בנוסף, החוקרים זיהו עליה מתונה בסיכון עם עליה במספר המרשמים לטיפול בתרופות המעלות את רגישות העור לאור שמש (יחס סיכון מתוקן של 1.12 עם 1-7 מרשמים, 1.19 עם 8-15 מרשמים ו-1.19 עם 16 מרשמים ומעלה).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מספקים תמיכה מתונה לסיכון המוגבר לקרצינומה עורית של תאי קשקש בחולים הנוטלים תרופות לאיזון לחץ דם, המעלות את הרגישות של העור לאור שמש.

 

The British Journal of Dermatology. 2018;179(5):1088-1094

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<