חדשות

שכיחות גבוהה של חרדה ודיכאון במבוגרים עם שיתוק מוחין (JAMA Neurology)

08/01/2019

 

במבוגרים עם שיתוק מוחין סיכון מוגבר לתסמיני חרדה ו/או דיכאון, בהשוואה למבוגרים ללא ההפרעה המוטורית, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש דצמבר בכתב העת JAMA Neurology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי רבים רואים בשיתוק מוחין מחלה של הילדות, זאת למרות שמרבית החולים מגיעים לגיל בגרות. לאור זאת, אין נתונים רבים אודות מבוגרים עם שיתוק מוחין, כולל נתונים מוגבלים אודות הפרעות פסיכיאטריות באוכלוסיה זו. במחקר הנוכחי הם ביקשו לקבוע את הסיכון לחרדה ודיכאון במבוגרים עם שיתוק מוחין, בהשוואה לביקורות תואמות בגיל, מין ומרפאה, ללא שיתוק מוחין.

 

מדובר במחקר עוקבה רטרוספקטיבי, שהתבסס על נתונים ממרפאות ראשוניות בבריטניה. המחקר נערך בין ינואר 1987 ועד נובמבר 2015 וכלל 1,705 מבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה (גיל ממוצע של 33.3 שנים) עם שיתוק מוחין ו-5,115 ביקורות תואמות ללא המחלה המוטורית.

 

מהנתונים עולה כי בקרב חולים עם שיתוק מוחין תועד סיכון מוגבר לדיכאון (יחס סיכון של 1.28) וחרדה (יחס סיכון של 1.40), בהשוואה לביקורות תואמות. כאשר החוקרים לקחו בחשבון ליקוי אינטלקטואלי, הם מצאו כי ב-363 מבוגרים עם שיתוק מוחין תועד ליקוי אינטלקטואלי (גיל ממוצע של 32.1 שנים) וב-1,342 מבוגרים עם שיתוק מוחין לא תועד ליקוי זה (גיל ממוצע של 33.6 שנים). רק בקרב חולים עם שיתוק מוחין וללא ליקוי אינטלקטואלי תועד סיכון מוגבר להיארעות דיכאון (יחס סיכון של 1.44) וחרדה (יחס סיכון של 1.55), בהשוואה לביקורות התואמות.

 

החוקרים כותבים כי במבוגרים עם שיתוק מוחין קיים סיכון מוגבר לדיכאון או חרדה. בפרט, מהממצאים עולה כי הקשר נובע ברובו מסיכון מוגבר להפרעות אלו בקרב מבוגרים עם שיתוק מוחין, שאינם סובלים מליקוי אינטלקטואלי. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי להבין טוב יותר את המנגנונים בבסיס הקשר הנ"ל.

 

JAMA Neurology. Published online December 28, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<