חדשות

נהיגה תחת השפעת מריחואנה נפוצה בקרב חולים הנוטלים זאת להקלה על כאב כרוני (Drug Alcohol Depend)

12/01/2019

 

נהיגה תחת השפעת קנאביס נפוצה בקרב חולים הנוטלים מריחואנה רפואית להקלה על כאב כרוני, כך עולה מתוצאות מטרידות של מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת Drug and Alcohol Dependence.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נהיגה תחת השפעה של קנאביס הינה חשש אמיתי בקרב אלו המטופלים במריחואנה רפואית. כעת הם בחנו את היקף הנהיגה תחת השפעת הסם בקרב אלו שנטלו טיפול זה להקלה על כאב כרוני.

 

מדגם המחקר כלל 790 מבוגרים, אשר פנו לקבלת אישור או לחידוש אישור לשימוש במריחואנה רפואית, לצורך הקלה על כאב בדרגה בינונית/חמורה. המשתתפים גויסו בין פברואר 2014 ועד יוני 2015 ממרפאות למריחואנה רפואית במישיגן. כמחצית מהמשתתפים היו גברים, הגיל הממוצע היה 45.8 שנים. המשתתפים השלימו סקר להערכת נהיגה תחת השפעת קנאביס (נהיגה בתוך שעתיים משימוש במריחואנה רפואית, נהיגה כאשר הרגישו תחושת "היי" מעטה או רבה) ומאפייני רקע (נתונים דמוגרפיים, צריכת אלכוהול וכדומה).

 

במהלך ששת החודשים האחרונים, נהיגה תחת השפעת קנאביס בתוך שעתיים משימוש בסם דווחה ע"י 56.4% מהנשאלים. נהיגה תחת השפעת קנאביס, כאשר הנשאלים דיווחו על תחושת "היי" קלה דווחה ע"י 50.5% מהנשאלים ותחושת "היי" רבה דווחה ע"י 21.1% מהנשאלים.

 

צריכת כמות גדולה יותר של קנאביס ושתיית אלכוהול בולמוסית (Binge Drinking) נקשרו עם שכיחות גבוהה יותר של נהיגה תחת השפעת קנאביס. בנוסף, מדדי כאב גבוהים יותר נקשרו עם סיכוי נמוך יותר לנהיגה תחת השפעת קנאביס.

 

החוקרים כותבים כי היקף אירועי נהיגה תחת השפעת קנאביס מעורר דאגה, כאשר דרושים מחקרים נוספים באשר לדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצבים אלו.

 

Drug Alcohol Depend. Published online January 9, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני