חדשות

האם ויטמין D עשוי להפחית את הסיכון להתלקחויות מחלת ריאות חסימתית-כרונית? (Thorax)

14/01/2019

 

תוספי ויטמין D הפחיתו את שיעור התלקחויות מחלת ריאות חסימתית-כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD) בחולים עם רמות נמוכות של הוויטמין, כך עולה מתוצאות מטה-אנליזה חדשה, שפורסמו בכתב העת Thorax. עם זאת, לא תועדה השפעה דומה לתוספים אלו בחולים עם רמות ויטמין D תקינות בדם טרם מתן התוספים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת ויטמין D למניעת התלקחויות COPD הדגימו תוצאות סותרות. כעת הם השלימו חיפוש במאגרי PubMed, Embase, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-Web of Science לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת תוספי ויטמין D בחולים עם מחלת ריאות חסימתית-כרונית.

 

הסקירה כללה ארבעה מחקרים אקראיים ומבוקרים (סך כולל של 560 חולים) והחוקרים הצליחו לאסוף נתונים אודות 469 מבין 472 משתתפים בשלושה מחקרים אקראיים ומבוקרים (99.4%). תוספי ויטמין D לא השפיעו על השיעור הכולל של התלקחויות COPD בדרגה בינונית/חמורה.

 

מניתוח הנתונים עלה כי למתן התוספים הייתה השפעה מגנה בקרב משתתפים עם רמות ויטמין D של מתחת ל-25 ננומול/ליטר (יחס שיעורי היארעות מתוקן של 0.55, רווח בר-סמך 95% של 0.36-0.84), אך לא באלו עם רמות ויטמין D של 25 ננומול/ליטר ומעלה.

 

החוקרים מדווחים כי מתן תוספי ויטמין D לא השפיע על שיעור החולים שחוו לפחות אירוע חריג חמור אחד במהלך המחקר.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי תוספי ויטמין D היו בטוחים והפחיתו באופן משמעותי את שיעור התלקחויות COPD בדרגה בינונית/חמורה בחולים עם רמות ויטמין D של מתחת ל-25 ננומול/ליטר, אך לא באלו עם רמות גבוהות יותר של הוויטמין.

 

Thorax, 10 January 2019.

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<