חדשות

טיפול בבנזודיאזפינים עשוי להביא לעליה בסיכון לדלקת ריאות (International Journal of Geriatric Psychiatry)

16/01/2019

 

השימוש בבנזודיאזפינים ותרופות דומות מלווה בסיכוי גבוה יותר לדלקת ריאות, בפרט בקרב קשישים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת International Journal of Geriatric Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תרופות ממשפחת BZRD (Benzodiazepine Related Drugs) משמשות לטיפול במגוון הפרעות פסיכיאטריות. עם זאת, קיים חשש כי תרופות אלו מלוות בסיכון מוגבר לדלקת ריאות. כעת, הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים תצפיתיים במטרה לקבוע אם לתרופות אלו השפעה על הסיכון לדלקת ריאות. ניתוח סטטיסטי כלל את כל המחקרים התצפיתיים שערכו השוואה בין התפתחות דלקת ריאות בקרב חולים שטופלו ב-BZRD ואלו שלא קיבלו טיפול.

 

החוקרים זיהו 12 אזכורים של עשרה מחקרים, אשר כללו למעלה מ-120,000 מקרים של דלקת ריאות ונכללו במטה-אנליזה. מניתוח הנתונים עלה כי הסיכוי להתפתחות דלקת ריאות היה גבוה פי 1.25 בקרב מטופלים בתרופות ממשפחת BZRD, בהשוואה לאלו שלא נטלו תרופות אלו.

 

על-בסיס חלון החשיפה, החוקרים זיהו סיכון מוגבר לדלקת ריאות בקרב אלו שטופלו בהווה (יחס סיכויים של 1.4) ולאחרונה (יחס סיכויים של 1.38), אך לא בקרב אלו שנטלו טיפול בתרופות אלו בעבר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי חשיפה בהווה או לאחרונה לתרופות ממשפחת BZRD מלווה בסיכון מוגבר לדלקת ריאות. הם קוראים לרופאים לשקול את מאזן סיכון/תועלת של שימוש בתרופות אלו, בפרט באלו עם גורמי סיכון אחרים לדלקת ריאות.

 

International Journal of Geriatric Psychiatry, 08 January, 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<