חדשות

חשיבות דפוסים שונים של כאבי גב במבוגרים (Arthritis Care & Research)

16/01/2019

 

קרוב לאחד מכל חמישה חולים עם כאבי גב מדווח על כאב ממושך במהלך מעקב לאורך 16 שנים, כך עולה מנתונים חדשים. בנוסף, במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care and Research, החוקרים מדווחים כי הצליחו לזהות שלושה דפוסים נפוצים אחרים של כאבי גב באוכלוסיה ורק שליש מהחולים דיווחו כי כאבי הגב חלפו לחלוטין.

 

מטרת המחקר הייתה לזהות את דפוסים של כאבי גב ולהשוות מדדים של מצב בריאותי, טיפול תרופתי ופניה לטיפול רפואי בקבוצות אלו. הנתונים התבססו על מדגם מייצג שכלל 12,782 משתתפים מאוכלוסיית קנדה, אשר היו במעקב בין 1994-2011. המשתתפים השלימו שאלונים דו-שנתיים וסיפקו נתונים סוציו-דמוגרפיים, התנהגותיים, מידע אודות דיכאון, מחלות רקע, כאב, מוגבלות, טיפול תרופתי ופניה לטיפול רפואי. הם השלימו ניתוח מבוסס-קבוצות בכדי לסווג את המשתתפים על-פי דפוס מהלך כאבי גב לאורך 16 שנים והשוו מדדי כאב, מוגבלות, טיפול תרופתי ופניה לטיפול רפואי לפי דפוס הכאב.

 

החוקרים מדווחים כי 45.6% מהמשתתפים דיווחו על כאב גב לפחות פעם אחת במהלך המעקב. בקרב אלו, הם זיהו ארבעה דפוסים: כאב גב ממושך (18%), כאב מתפתח (28.1%), החלמה (20.5%) וכאב גב מזדמן (33.4%). בקבוצות החולים עם כאב גב ממושך וכאב גב מתפתח תועדה שכיחות גבוהה יותר של פעילויות למניעת כאב, מוגבלות, דיכאון ומחלות נלוות. החוקרים זיהו הבדלים משמעותיים בדפוסי טיפול תרופתי ופניה לטיפול רפואי לאורך הקבוצות, עם מגמה כללית לפיה ההיקף הגדול ביותר של טיפול רפואי ותרופתי תועד באלו עם כאב גב ממושך, לאחריהם אלו עם כאב גב מתפתח, אלו עם כאב גב שחלף לחלוטין ולבסוף, אלו עם כאב גב מזדמן.

 

בקבוצת החולים שהחלימו מכאב גב תועדה מגמת עליה בהיקף השימוש בתרופות ממשפחת אופיואידים ונוגדי-דיכאון.

 

החוקרים כותבים כי קרוב ל-20% מהמבוגרים עם כאבי גב סובלים מכאב גב ממושך, עם עליה בכאב, מוגבלות ופניה לטיפול רפואי. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לקבוע אם דפוסים שונים אלו של כאבי גב מייצגים אבחנות שונות, דבר העשוי לסייע בבחירת הטיפולים ולתכנן התערבות מוקדמת וניהול חולים אלו.

 

Arthritis Care & Research, 14 January, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני