חדשות

שימוש בסוגים מסוימים של חוט דנטאלי עלול להביא לעליה ברמות כימיקאלים רעילים בגוף (J Expo Sci Environ Epidemiol)

17/01/2019

 

ניקוי השיניים באמצעות חוט דנטאלי עלול להביא לעליה ברמות PFAS (Polyfluoroalkyl Substances) בגוף – כימיקאלים בשימוש נרחב אשר נקשרו עם מספר מחלות, כולל ממאירויות, כך מזהירים חוקרים מארצות הברית במאמר שפורסם במהלך חודש ינואר בכתב העת Journal of Exposure Science & Environmental Epidemiology.  החוקרים מצאו כי שימוש בחוט דנטאלי מסוג Oral-B Glide לניקוי השיניים לווה ברמות גבוהות יותר של Perfluorohexanesulfonic Acid (PFHxS) בגוף.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי PFAS זוהו במי שתיה, כאשר במחקר אחד של נבדקים שלקחו חלק במדגם מייצג ארצי, אלו זוהו ב-95% מדגימות הדם. הם מציינים כי חשיפה לשתי צורות של PFAS, Perfluorooctanoic Acid (PFOA) ו-Perfluorooctanesuflonic Acid (PFOS), נקשרה עם סרטן כליות ואשכים. בנוסף, אלו נקשרו עם ירידה באיכות הזרע, קוליטיס כיבית במבוגרים, ובילדים, מחלת בלוטת תריס, תגובה חיסונית וירידה בהורמוני מין וגדילה.

 

להערכת החשיפה לשישה כימיקאלים ממשפחת PFAS, החוקרים בחנו את הנתונים ממחקרי Child Health and Development Studies, אשר כללו בחינה של 300 נשים לכימיקאלים סביבתיים בין 2010-2013. הם גם שאלו שאלות אודות התנהגות הקשורה לחשיפה ל-PFAS, כולל צריכת מזון, שימוש בחוט דנטאלי לניקוי השיניים ושימוש ברהיטים ושטיחים עמידים לכתמים.

 

נתונים מלאים היו זמינים אודות 178 נשים, כולל 87 נשים ממוצא אפריקאי-אמרקיאי ו-91 נשים לבנות. גילאי המשתתפות נעו בין 48-56 שנים, 94% מהן התגוררו בקליפורניה.

 

מבין הכימיקאלים שנבחנו, PFOS זוהה בריכוזים הגבוהים ביותר (חציון של 4.74 ננוגרם/מ"ל), לאחריו PFOA (1.80 ננוגרם/מ"ל).

 

מכלל התוצאות עלה כי בנשים ממוצא אפריקאי-אמריקאי תועדו רמות PFOA ו-PFHxS נמוכות יותר, בהשוואה לנשים לבנות. בנשים ממוצא אפריקאי-אמריקאי, אך לא באלו מרקע אתני אחר, צריכה תדירה של מזון מוכן בקופסאות קרטון נקשרה עם רמות גבוהות יותר של ארבעה כימיקאלים ממשפחת PFAS. נוכחות רהיטים או שטיחים עמידים לכתמים ומגורים בעיר לה אספקת מים המכילים PFAS נקשרו גם כן עם רמות גבוהות יותר של חלק מהכימיקאלים הללו.

 

באופן ספציפי לשימוש בחוט דנטאלי, החוקרים בחנו 18 מוצרים באמצעות בדיקות ספקטרוסקופיה. מהנתונים עלה כי Oral-B Glide וחמישה סוגים אחרים של חוט דנטאלי הכילו כמות ניתנת למדידה של Fluorine. באופן ספציפי, שימוש בחוט דנטאלי מסוג Oral-B Glide לווה בחציון רמות PFHxS שהיה גבוה ב-24.9%.

 

החוקרים כותבים כי דרושים נתונים נוספים לאישור ממצאי המחקר, לדוגמא, הוכחה כי נוכחות אפשרית של PFAS בחוט דנטאלי עשוי לנדוד לרוק או לידיים. הם גם מדגישים כי קונטמינציה סביבתית ע"י PFAS, למשל דרך מי השתיה, מהווה איום אמיתי על בריאות הציבור.

 

J Expo Sci Environ Epidemiol. Published online January 8, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<