חדשות

ההשפעה של החלפת נוגדי-דיכאון בין Nortiptyline ו-Escitalopram לאחר כישלון טיפול נוגד-דיכאון ראשון בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורית (The British Journal of Psychiatry)

02/02/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת The British Journal of Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ייתכן בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורי, אשר לא הגיבו לטיפול תרופתי, ייתכן ויש מקום לנסות החלפה בין TCA (Tricyclic Antidepressants) ו-SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). מהנתונים עלה כי החלפה מ-TCA ל-SSRI או בין מ-SSRI ל-TCA לאחר חוסר תגובה או תופעות לוואי לטיפול נוגד-דיכאון ראשון הינה גישה אפשרית להשגת תגובה בחולים אלו.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון החלפה בין מ-Nortriptyline (TCA) ובין Escitalopram (SSRI) או להיפך. מדגם המחקר כלל 811 מבוגרים עם הפרעת דיכאון מג'ורית, אשר טופלו באחת משתי התרופות הללו לאורך עד 12 שבועות, מהם 108 חולים החליפו מ- Nortriptylineל-Escitalopram או להיפך בשל תופעות לוואי או חוסר-תגובה לטיפול. החולים היו במעקב לאורך עד 26 שבועות לאחר החלפת הטיפול והתגובה לטיפול נקבעה על-בסיס מדד MADRS (Montgomery-Asberg Depression Rating Scale).

 

מהתוצאות עולה כי החלפת נוגד-דיכאון הובילה לירידה משמעותית במדדי MADRS. מגמה זו תועדה בקרב אלו שהחליפו מ-Escitalopram ל- Nortriptyline (36 חולים, p<0.001) ובאלו בהם הוחלף הטיפול מ- Nortriptyline ל-Escitalopram (72 חולים, p<0.001). שתי אפשרויות ההחלפה הובילו לשיפור משמעותי בקרב חולים אשר החליפו את הטיפול בשל חוסר-תגובה לטיפול התרופתי או עקב תופעות לוואי משנית לטיפול.

 

ממצאי המחקר מרמזים כי החלפה מ- Nortriptyline ל-Escitalopram, או מ-Escitalopram ל- Nortriptyline לאחר חוסר-תגובה או בעקבות תופעות לוואי לנוגד הדיכאון הראשון, עשויה להיות גישה טובה להשגת תגובה בחולים עם הפרעת דיכאון מג'ורית.

 

The British Journal of Psychiatry

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<