חדשות

מעבר לטיפול ב-Aripiprazole אינו מלווה בעליה בשיעורי אובדנות (JAMA Psychiatry)

02/02/2019

 

בחולים שטופלו בעבר בתרופות אנטי-פסיכוטיות, החלפה או הוספת טיפול ב- Aripiprazole(אביליפיי) לא לוותה בהחמרה פסיכיאטרית חמורה, כך עולה מנתונים חדשים מבריטניה, אשר פורסמו בכתב העת JAMA Psychiatry.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דיווחים קודמים העלו חששות בנוגע להחמרה פסיכיאטרית אפשרית על-רקע חשיפה לראשונה ל- Aripiprazole בחולים שכבר טופלו בתרופות אנטי-פסיכוטיות אחרות. כעת הם ביקשו לבחון אם החלפה או הוספה של Aripiprazole מלווה בכישלון טיפול פסיכיאטרי חמור, בהשוואה להחלפה או הוספה של תכשיר אנטי-פסיכוטי אחר, בחולים שנחשפו קודם לכן לתרופות אנטי-פסיכוטיות.

 

החוקרים השלימו מחקר עוקבה, אשר נערך בין ינואר 2005 ועד סוף מרץ, 2015. הנתונים נאספו ממאגר United Kingdom Clinical Practice Research Datalink. מדגם זה כלל 1643 חולים אשר החליפו או הוסיפו טיפול ב-Aripiprazole, להם התאימו החוקרים מספר דומה של חולים אשר החליפו או הוסיפו טיפול אנטי-פסיכוטי אחר. כל החולים היו במעקב עד לכישלון פסיכיאטרי של הטיפול, למשך 365 ימים לאחר תחילת המחקר, עד לתמותה מכל-סיבה פרט לאובדנות, עד לסיום הרישום או קישור למאגר, או עד לתום תקופת המחקר ב-31 במרץ, 2016.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 42.1 שנים בעת התחלת הטיפול ב- Aripiprazole ובקבוצת הביקורת הגיל הממוצע עמד על 42.4 שנים בעת התחלת טיפול אנטי-פסיכוטי אחר. במהלך מעקב בן 2,692 שנות-אדם תועדו 391 אירועים של כשלון חמור של הטיפול הפסיכיאטרי, עם שיעורי היארעות של 14.52 ל-100 שנות-אדם. שימוש ב- Aripiprazole בפעם הראשונה לא נקשר עם שיעור מוגבר של כישלון טיפול פסיכיאטרי, אשפוז פסיכיאטרי, או פגיעה עצמית או אובדנות, בהשוואה להתחלת טיפול אנטי-פסיכוטי אחר. ממצאי המחקר היו עקביים בניתוחים סטטיסטיים שונים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי התחלת טיפול ב- Aripiprazole, בהשוואה לתכשיר אנטי-פסיכוטי אחר, לאחר חשיפה לטיפול אנטי-פסיכוטי קודם, לא לוותה בעליה בסיכון לאשפוזים פסיכיאטריים, פגיעה עצמית, או אובדנות.

 

JAMA Psychiatry 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<