חדשות

שני גורמים קליניים עשויים לסייע בחיזוי התוצאות לאחר ניתוח החלפת ברך (Osteoarthritis Cartilage)

02/02/2019

 

שני מאפיינים קליניים, הניתנים להערכה לפני ניתוח החלפת מפרק ברך – קטסטרופיזציה של כאב ומספר גדול יותר של אזורי גוף כואבים – הינם מנבאים משמעותיים של תוצאות ירודות מבחינת כאב ותפקוד לאחר הניתוח ועשויים לסייע בזיהוי חולים להתערבות עוד טרם הניתוח, כך עולה מנתונים חדשים, שפורסמו בכתב העת Osteoarthritis and Cartilage.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הציעו כי חלק גדול מהחולים ממשיכים לסבול מכאב משמעותי ותפקוד ירוד לאחר החלמה מניתוח להחלפת מפרק הברך. הם ביקשו לנבא את תוצאות התפקוד והכאב של חולים המיועדים לניתוח זה.

 

מדגם המחקר כלל 384 חולים שלקחו חלק במחקר Knee Arthroplasty Skills Training, אשר השלימו הערכה של הכאב והתפקוד שבועיים לפני הניתוח וכן חודשיים, 6 חודשים ו-12 חודשים לאחר הניתוח. משתנים לפני הניתוח שימשו לחזות את המהלך לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

מהנתונים עלתה עדות ברורה לשני סוגי תחזיות, אשר סווגו כתחזית טובה ותחזית גרועה לפי מדדי תפקוד ומדדי כאב בסולם WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index). כפי שניתם היה לצפות, התוצאות היו טובות ב-82% מהחולים. בחולים אלו תועדו לרוב דרגת כאב גבוהה ותפקוד ירוד שבועיים לפני הניתוח, עם ירידה חדה בכאב ושיפור בתפקוד לאחר הניתוח, ושיפור נוסף בכאב ובתפקוד לאורך השנה העוקבת.

 

עוד עלה מנתוני WOMAC להערכת כאב ותפקוד כי התוצאות היו גרועות ב-18% מהחולים. בחולים אשר סבלו מכאב לאחר הניתוח תועדו מדדי כאב מעט גבוהים יותר טרם הניתוח, עם שיפור מתון חודשיים לאחר הניתוח, אך ללא שיפור נוסף מאוחר יותר. באלו עם תוצאות תפקודיות גרועות תועד חסר תפקוד חמור יותר טרם הניתוח, עם שיפור מתון בחודשיים שלאחר הניתוח, אך ללא שיפור נוסף מאוחר יותר. במרבית החולים תועדה תחזית דומה לכאב ולתפקוד, אך ב-9% תועד תחזית טובה לתוצא אחד ותחזית גרועה לתוצא אחר.

 

לאחר שנלקחו כל המנבאים האחרים, החוקרים מצאו כי הכנסה נמוכה, קטסטרופיזציה של כאב ומספר גדול יותר של אזורי גוף כואבים נקשרו עם סיכון מוגבר להמשך כאב משמעותי לאחר הניתוח. מדדי כאב גבוהים יותר טרם הניתוח, גיל צעיר, קטסטרופיזציה של כאב ומספר גדול יותר של אזורי גוף כואבים נקשרו עם סיכון מוגבר לתפקוד ירוד לאחר הניתוח.

 

לסיכום, מבין מבוגרים המיועדים לניתוח החלפת מפרק ברך, כחמישית צפויים להמשיך ולסבול מכאב ו/או תפקוד ירוד. קטסטרופיזציה של כאב ומספר האזורים הכואבים בגוף טרם הניתוח זוהו כמנבאים משמעותיים של תוצאות גרועות מבחינת התפקוד והכאב לאחר ההתערבות הניתוחית.

 

Osteoarthritis Cartilage. Published online January 17, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<